Ayrancı

Derneğimiz Hk.

Faaliyetlerimiz

Ürünlerimiz

İletişim

Haberler

 

Ayrancı

Kuruluş

Tarihçe

Coğrafya

 Kültür

Ekonomi

Eğitim

Sağlık

Telf.No.

Fotograf

İz  Bırakanlar

  

 

Köylerimiz

 

 

Ziyaret Defteri
 Yaz
demologo[1].jpg (1398 bytes)  Oku 

  

* Ambar Köyü'nden Yusuf İzzettin ATASAYAR Vefat Etti

Ambar Köyü'nden Mahmut oğlu Yusuf İzzettin ATASAYAR vefat etti. Cenazesi yarın saat 9:00'da Ambar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.05.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Karaağaç Köyü'nden Ramazan TÜREMEN Vefat Etti

Karaağaç Köyü'nden Rıfat oğlu Ramazan TÜREMEN vefat etti. Cenazesi bugün saat 11.00'de Karaağaç Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.05.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Böğecik Köyü'nden Naci SOYLU Vefat Etti

Böğecik Köyü'nden Mehmet oğlu Naci SOYLU vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Böğecik Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.04.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Çat Köyü'nden Hasan SARI Ereğli'de Vefat Etti.

Aslen Çat Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Hacı Veli oğlu Hasan SARI vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (26.04.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Barajı Taşkın Sonrası Dolu Savak, Öz ve Tarihi Köprülerin Fotoğrafları (20.04.2012)

Ayrancı Barajı ve Dolu Savak Fotoğrafları

                                                                        Facebook Paylaşımı için >>>>

Ziya Efendi ve Ayran Dede Köprüleri ile Öz Fotoğrafları

         Facebook Paylaşımı için >>>>>

* Yeni Mahalle'den Fadime TOLAY Vefat Etti

Yeni Mahalle'den, Abdurrahman kızı, Kırım'lı Muhammet eşi Fadime TOLAY vefat etti. Cenazesi, öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Yeni Mahalle Camii'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.04.2012)

* Şerife DELİCE Ereğli'de Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Ereğli'de ikamet eden, Ali Şadi DELİCE'nin eşi Şerife DELİCE vefat etti. Cenazesi ikindi namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

* Ayrancı Barajı Dolmak Üzere

Ayrancı Barajı yıllar sonra dolmaya ve taşmaya hızla yaklaşırken, su seviyesini ve Dolu Savağı gösteren bir kaç fotoğraf. (15.04.2012)

 

Facebook paylaşımını görmek için >>>

* 03.04.2012 Tarihli Ayrancı Barajı ve İnönü Fotoğrafları

* Baraja Su Girişi Devam Ederken, Su Seviyesi de Hızla Yükseliyor

Havaların ısınması ile dağlardaki karların erimeye başlaması ve Hışılayık Kanalının açılması ile baraja önemli ölçüde su gelmeye başladığından, barajdaki su seviyesi de her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

10.03.2012 19.03.2012 28.03.2012 31.03.2012 03.04.2012

   * Hışılayık Kanalı'nın da Açılmasıyla Baraja Su Girişi Oldukça Arttı

Mart ayının ortalarında havaların biraz ısınması ile karlar erimeye başlayınca baraja su girişi artmaya başlamışken, geçtiğimiz günlerde Hışılayık Kanalı'nın da temizlenmesi ile su girişi daha da arttı. Barajda mevcut su hacminin 10 milyon metreküpü bulduğu öğrenilirken, dereden gelen suyun, İnönü mevkiindeki Eşel (Su ölçüm) noktasında seviyesinin 50 cm'i geçtiği görüldü. (28.03.2012)

* Kışın Oldukça Karlı Geçmesi Yulaf Ekimi'ni Oldukça Arttırdı

Kışın oldukça karlı geçmesinin, baraja gelecek su hacmini oldukça artıracağı beklentisi çiftçilerin büyük ölçüde yulaf ekimine yönelmesine neden oldu. Sulanabilir alanlarda henüz ekilmemiş olan araziler adeta kapışılırken, bazı bölgelerde Sonbaharda ekilen tohumların kışın aşırı soğuklarından zarar gördüğü de belirtiliyor. (28.03.2012) 

* Kavaközü Köyü'nden Durdu DERMAN Vefat Etti

Kavaközü Köyü'nden Hasan Ali eşi Durdu DERMAN vefat etti. Cenazesi yarın saat 09:30'da Kavaközü Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (28.03.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Ambar Köyü'nden Emine KALELİ Vefat etti

Ambar Köyü'nden Muzaffer eşi Emine KALELİ vefat etti. Cenazesi yarın saat 10:00'da Ambar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (27.03.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Bahar Mevsiminin Belirtileri Görülmeye Başladı

Oldukça soğuk geçen kış mevsiminin ardından havaların ısınmaya başlaması ile baharın belirtileri otlar ve çiçekler açmaya başlarken, arılar da görülmeye başladı. Meyve ağaçlarının gözleri de kabarmaya başlamasına rağmen sert geçen kışın ağaçlara zarar verdiği söyleniyor. (24.03.2012)

 

 

* Yeni Kaymakamımız Erkan İsa ERAT Görevine Başladı

Ayrancı Kaymakamlığına atanan, yeni Kaymakamımız Erkan İsa ERAT görevine başladı. Dernek yöneticilerimiz de Kaymakam Erkan İsa ERAT'a tanışma ve hoşgeldin ziyaretinde bulundular. Ziyaret sırasında Dernek başkanımız Necibe GÜNGÖR derneğimizin faaliyetleri konusunda bilgi verirken, Kaymakam İsa ERAT da Sivil Toplum Kuruluşlarının toplumsal kalkınmadaki önemli rolü üzerinde durarak, Ayrancı için hep birlikte güzel işler yapılması umudunu ifade etti. (20.03.2012) 

* Değerli Büyüğümüz Hüsniye ÖZTAŞ Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Eskişehir'de ikamet eden, Fuat ÖZTAŞ'ın eşi, Dernek Başkanımız Necibe GÜNGÖR'ün halası Hüsniye ÖZTAŞ vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Eskişehir'de kaldırılacaktır. Değerli büyüğümüze Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz. (13.03.2012)

* Yeni Mahalle'den Muzaffer ERGÜL Vefat Etti

Yeni Mahalle'de ikamet eden Bayram ERGÜL'ün oğlu Muzaffer ERGÜL vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.03.2012)

* Çat Köyü'nden Ömer ÇAT Ereğli'de Vefat Etti

Aslen Çat Köyü'nden olup Ereğli'de İkamet eden, Mustafa oğlu, ("Boynueğri" lakaplı) Ömer ÇAT vefat etti. Cenazesi yarın saat 10.00'da Ereğli Kürtpınarı'ndan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.03.2012 Kaynak: Verilen Sela)

* Hışılayık Kanalı'nda Kar Temizleme Çalışmaları Başladı

Ayrancı Barajını besleyen başlıca kaynak olan Hışılayık Tüneli'nden çıkan suyun Ayrancı Barajına ulaşmasını sağlayan Hışılayık Kanalı, kış boyunca yağan karların içine dolması ve üstünü kapatarak donması nedeniyle kullanılamamaktaydı. Kar yağışının durması ve cemrelerin düşmesiyle biraz ısınan havanın etkisiyle karın erimeye başlaması nedeniyle gelebilecek suyun baraja ulaşmasının sağlanması amacıyla, kanalın içinde biriken karların temizlenmesine başladı. Devlet Su İşlerine ait kanal temizleme araçları ile sürdürülen ve 15-20 gün süreceği öğrenilen çalışmalar, Ayrancı Sulama Birliği yetkilileri ve bazı köy muhtarlarımız tarafından yerinde izlendi. (07.03.2012)

     

* Nazmiye ERKEK Vefat Etti

Aslen Karaağaç Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Fuat ERKEK eşi Nazmiye ERKEK vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ereğli'de kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.02.2012)

* Aslen Akpınar Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Kasım GEDİK'in kızı Fadime KAYA vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.02.2012)

* Ambar Köyü'nden Ahmet ÖZDOĞAN vefat etti

Aslen Ambar Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Mehmet oğlu Ahmet ÖZDOĞAN vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ereğli Ulucamii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.02.2012)

* Ümmü ŞAHİNBAY Vefat Etti

Yazırlı Durmuş ŞAHİNBAY'ın eşi Ümmü ŞAHİNBAY vefat etti. Cenazesi bugün Cuma namazından sonra Kavaközü Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.02.2012)

* Ayrancı Enerji Üretim Merkezi Olma Yolunda

Komet Enerji San.ve Ticaret A.Ş. firmasının, Dünya çapında bir firma olan General Electrics (GE) ile ortak olarak Ayrancı’da kuracağı Doğalgaz Kombine Çevrim Santralinde Dünya’da ilk kez uygulanacak bir yöntemle elektrik üretimi yapılacak.  

Mevlana’dan esinlenerek “Dervis” (Derviş) adı verilen Proje hakkında bugün Ayrancı’da yapılan Halkı Bilgilendirme Toplantısında Komet Enerji Yatırımları San.ve Tic. A.Ş. CEO’su Kerem METİN, yatırımlarının amacı ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verirken, vatandaşların ve katılımcıların proje hakkındaki sorularını da cevapladı.

Hüyükburun Köyümüz yakınlarında, Karaman-Ayrancı kara ve demiryollarının arasında yaklaşık beşbin dönümlük bir alan üzerinde kurulacak olan Dünyanın ilk entegre yenilenebilir kombine çevrim elektrik santrali 1080 megawatt gücünde olup, doğalgaz, rüzgâr ve güneş enerjisini tek bir enerji kompleksinde birlikte kullanarak  elektrik üretecek.

48 ay içinde tamamlanması öngörülen projenin temelinin Nisan ayı içinde atılması planlanıyor.

(Konu hakkında ayrıntılı haberimiz, daha sonra yayınlanacak)

* Andıkara'dan Halil İbrahim ÖNEMLİ Vefat Etti

Aslen Akpınar Köyü Andıkara Mahallesi'nden olup Ayrancı'da ikamet etmekte olan, Hasan oğlu Halil İbrahim ÖNEMLİ vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (20.02.2012)

* Büyükkoraş Köyü'nden Sami AKYILAN Vefat Etti

Aslen Büyükkoraş köyü'nden olup Ayrancı'da ikamet eden, Durmuş Ali oğlu Sami AKYILAN vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı'da Merkez Aşağı Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.02.2012)

* Kar Yağışı Devam Ediyor

Dün başlayan kar, gece de devam etti. Tipi şeklinde yağan kar kuytu ve çukur yerlere yığılırken, ulaşımda da önemli ölçüde aksamalara neden oldu. (18.02.2012)

* Kar Yağışı Sabaha Karşı Başladı

Kuzeyden esen soğuk rüzgarın etkisiyle sabaha karşı hafif tipi şeklinde başlayan kar akşam saatlerinde halen devam ediyor. (17.02.2012)

* Sabah Yağmur, Akşam Kar Yağdı

Dün gece ve sabah yağan yağmurun ardından güneş açarken, akşam saatlerinde kar başladı. Zaman zaman oldukça sıklaşan kar yerlerin de ıslak olması nedeniyle fazla tutmadan eridi. (16.02.2012)

* Cennet ERDOĞAN Adana'da Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Adana'da ikamet eden, (Bekçi) Mehmet Ali'nin kızı Cennet ERDOĞAN vefat etti. Cenazesi yarın Adana'dan kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.02.2012)

* Çat Köyü'nden Mehmet AL Ereğli'de Vefat Etti

Aslen Çat Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, İbrahim oğlu Mehmet AL vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli Aydınlar Mahallesi'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.02.2012)

* Hava Soğudu, Hafif Kar Yağdı

Rüzgarın Kuzey'den esmeye başlamasıyla hava soğurken, dün akşam saatlerinde kar yağmaya başladı. Hafif bir tipi şeklinde ve yoğun olarak başlayan kar, yerleri kısa sürede kaplarken, yaklaşık yarım saat sürdü. Gece de zaman zaman hafif uçuşmalar şeklinde kar görülse de kar fazla tutmadı ancak sıcaklık oldukça azaldı. (10.02.2012)

 

* Çat Köyü'nden Ferdane GÖZELLER Vefat Etti

Çat Köyü'nden Arif GÖZELLER'in eşi Ferdane GÖZELLER vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Çat Köyü'nde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.02.2012)

* Küçükkoraş Köyü'nden Fethiye ÇATAK Vefat Etti

Aslen Küçükkoraş Köyü'nden olup Karaman'da ikamet eden, Set Süleyman eşi Fethiye ÇATAK vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Karaman Yeşil Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.02.2012)

* Ilık Hava Yağmur Getiriyor

Gündüzleri ılık ve kapalı hava etkili olurken, dün ikindi saatlerinde başlayan yağmur aralıklarla gece de devam etti. Ayrancı Merkez'de metrekareye düşen yağış miktarı 7-8 kg'ı buldu. (09.02.2012)

* Lodos Sıcaklığı Yükseltti, Yağmur Yağdı

Güneyden esmeye başlayan rüzgar hava sıcaklığını yükseltirken, yerlerdeki karları da hızla eritti. Rüzgarın hafiflemesinin ardından bugün öğleden sonra kısa bir süre yağmur da yağdı. (07.02.2012) 

* Berendi Köyü'nden Bülent SAĞKAYA Vefat Etti

Berendi Köyü Kıramanoğlu Mahallesi'nden Osman oğlu Bülent SAĞKAYA vefat etti. Cenazesi bugün saat 9:30'da Kıramanoğlu Mahallesi'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (07.02.2012)

* Üçharman Köyü'nden Ümmügülsüm CAN Vefat Etti

Aslen Üçharman Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden merhum Hüseyin CAN eşi, Taksici Selim CAN annesi Ümmügülsüm CAN vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ereğli Ulu Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.02.2012)

* Güneş açtı, Sıcaklık Arttı

Soğuk hava dalgasının geçmesi ile hava sıcaklıkları nispeten yükselirken, geçtiğimiz günlerde eksi yirmili değerlere düşen soğukta donan su tesisatlarında donun çözülmesi ile arıza ve patlamalar görüldü. Gece sıcaklıklarının hala oldukça düşük olması nedeniyle gündüz kısmen eriyen kar suları geceleri tekrar donduğundan, yerlerdeki karlar ve buzlanma aksamalara neden oluyor. (04.02.2012)

 

* Kar Yağışı Durdu, Soğuk Hava Devam Ediyor

Kar yağışı dün gece de bir süre devam ettikten sonra durdu. Sabah havanın açması ve güneşin etkisiyle soğukluk biraz kırılmasına rağmen araçların çalıştırılmasında güçlük yaşandı. Soğuk havanın etkisiyle barajdaki suyun tekrar donduğu ve üzerinin karla örtüldüğü görüldü. Hava açık olmasına rağmen soğuk hava öğleden sonra tekrar etkisini hissettirmeye başladı. (01.02.2012)

     

 

* Yeni Mahalle'den Yahya DEMİREL Vefat Etti

Yeni Mahalle'de ikamet eden, Mahmut oğlu Yahya DEMİREL vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Geçtiğimiz günlerde de Adana'da ikamet eden kardeşi (Terzi) Ali DEMİREL'i kaybeden merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.02.2012)

* Yazırlı Hacı Ramazan ÖZBAY Vefat Etti

Yazırlı Musa oğlu, Hacı Ramazan ÖZBAY vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.02.2012)

* Kar Yağışı Devam Ediyor

Dün başlayan kar, gece boyunca ve sabah saatlerinde zaman zaman yoğunlaşarak devam etti. Kar kalınlığının Ayrancı merkezde yer yer 20-30 cm'i bulduğu görüldü. Öğleden sonra kar yağışı duraklarken, sıcaklık da oldukça düştü. (31.01.2012)

     

* Kar Yağışı Tekrar Başladı

Önceki günlerde yağan hafif karın ardından soğuk hava etkisini sürdürürken dün gece tekrar kar yağmaya başladı. Sabah saatlerinde duran kar, öğleden sonra ve akşama doğru aralıklarla hafif şekilde yağmaya devam ediyor. (30.01.2012) 

* Dede Mahalle'den Meliha İNCE Vefat Etti

Dede Mahalle'den, merhum Kerim KALKAN kızı, Turgut İNCE'nin eşi Meliha İNCE vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.01.2012)

* Küçükkoraş Köyü'nden Döndü ÇATAL Vefat Etti

Aslen Küçükkoraş Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Arif eşi Döndü ÇATAL vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.01.2012)

* Ayrancı'nın Nüfusu Azalmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 31.12.2011 tarihi itibariyle nüfus sayısı bilgileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Ayrancı'nın nüfusu azalmaya devam ederken, 2010  yılında 2,415 olan merkez nüfusu 2,353'e, 9,443 olan toplam nüfusu ise 9,186'ya düştü. (29.01.2012)

Ayrancı ve Köylerinin Nüfus sayıları ve değişimler.

Yıllara Göre Nüfus Sayıları   Yıllara Göre Değişim.   2000 Yılına Göre Değişim
  2011 yılı 2010 Yılı 2009 Yılı 2008 Yılı 2007 Yılı  2000 Yılı     2010 => 2011  2009 => 2010  2008 => 2009  2007 => 2008   2000 => 2007 2000 => 2008 2000 => 2009 2000 => 2010 2000 => 2011
Ayrancı 2.353 2.415 2.490 2.590 2.679 3.153   -62 -75 -100 -89   -474 -563 -663 -738 -800
Ağızboğaz 369 360 373 380 378 410   9 -13 -7 2   -32 -30 -37 -50 -41
Akpınar 212 214 241 249 253 227   -2 -27 -8 -4   26 22 14 -13 -15
Ambar 609 610 627 662 679 2.021   -1 -17 -35 -17   -1.342 -1.359 -1.394 -1.411 -1.412
Berendi 744 780 836 894 953 958   -36 -56 -58 -59   -5 -64 -122 -178 -214
Böğecik 255 259 291 282 287 362   -4 -32 9 -5   -75 -80 -71 -103 -107
Buğdaylı 87 99 109 115 139 147   -12 -10 -6 -24   -8 -32 -38 -48 -60
B.Koraş 171 193 202 201 209 253   -22 -9 1 -8   -44 -52 -51 -60 -82
Çatköy 295 311 321 333 347 351   -16 -10 -12 -14   -4 -18 -30 -40 -56
Dokuzyol 327 339 359 375 386 435   -12 -20 -16 -11   -49 -60 -76 -96 -108
Hüyükburun 187 194 206 215 226 299   -7 -12 -9 -11   -73 -84 -93 -105 -112
Kale 124 124 133 137 140 170   0 -9 -4 -3   -30 -33 -37 -46 -46
Karaağaç 264 267 281 301 317 344   -3 -14 -20 -16   -27 -43 -63 -77 -80
Kavaközü 302 313 317 314 312 234   -11 -4 3 2   78 80 83 79 68
Kavuklar 152 159 162 174 164 327   -7 -3 -12 10   -163 -153 -165 -168 -175
Kayaönü 438 465 494 525 537 562   -27 -29 -31 -12   -25 -37 -68 -97 -124
Kıraman 787 785 835 844 852 938   2 -50 -9 -8   -86 -94 -103 -153 -151
K.Koraş 232 234 237 242 276 326   -2 -3 -5 -34   -50 -84 -89 -92 -94
Melikli 296 286 275 258 256 319   10 11 17 2   -63 -61 -44 -33 -23
Pınarkaya 344 368 390 404 434 475   -24 -22 -14 -30   -41 -71 -85 -107 -131
Saray 191 198 200 196 205 242   -7 -2 4 -9   -37 -46 -42 -44 -51
Üçharman 278 297 300 313 358 411   -19 -3 -13 -45   -53 -98 -111 -114 -133
Yarıkkuyu 169 173 190 195 207 248   -4 -17 -5 -12   -41 -53 -58 -75 -79
TOPLAM 9.186 9.443 9.869 10.199 10.594 13.212   -257 -426 -330 -395   -2.618 -3.013 -3.343 -3.769 -4.026

 

* Kavaközü Köyü'nden Sultan ŞİMŞEK Vefat Etti

Kavaközü Köyü'nden Mustafa kızı, Ahmet eşi Sultan ŞİMŞEK vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Kavaközü Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.01.2012)

* Küçükkoraş Köyü'nden Muharrem ÖZÇETİN Vefat etti.

Aslen Küçükkoraş Köyü'nden olup Konya'da ikamet eden, Mustafa oğlu Muharrem ÖZÇETİN vefat etti. Cenazesi bugün Konya'dan kaldırılacaktır. Merhuma  Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (28.01.2012)

* Kar Yağışı Sonrası Ayrancı Fotoğrafları (23.01.2012)

* Kar Ayrancı'ya da Geldi

Bir süredir bölgemizde etkili olan kar yağışı sonunda Ayrancı'ya da geldi. Dünden beri etkili olan kuvvetli lodosun ılıttığı hava, uzun süredir beklenen kar yağışını getirdi. Saat 10.00 civarında başlayan ve kuzudişi olarak tanımlanan şekilde oldukça sık olarak yağan kar kısa sürede yerleri kapladı.Öğlen saatlerinde yavaşlayan kar ikindi saatlerinde dururken Ayrancı merkezde kar kalınlığı 10 cm'yi buldu (10 kg/m2). Yüksek kesimlerdeki köylerde ise kar yağışının, hayatı ve ulaşımı oldukça olumsuz etkilediği öğrenildi. (22.01.2012)

* Lodos Şiddetli Soğukların Etkisini Azalttı.

Bir haftadır beklenen yağış gelmemesine rağmen yaşanan şiddetli soğuklar hayatı olumsuz etkiliyordu. Özellikle son günlerde gündüzleri bile eksi derecelerdeki sıcaklıklarda seyreden hava bir çok evin su tesisatlarını dondururken, Ayrancı Barajı'ndaki suyun bile yüzeyinin donduğu görüldü.

Dünden beri rüzgarın güneyden esmeye başlamasıyla hava sıcaklığı nispeten yükselirken, donan su tesisatları ve su birikintileri çözülmeye başladı. (21.01.2012)

* SGK İl Müdürlüğü Tarafından Genel Sağlık Sigortası Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Yeni uygulamaya giren Genel Sağlık Sigortası ve geçiş uygulamaları konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu Karaman İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Ayrancı Kaymakamlığı Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya konuyla ilgili yetkililer ve muhtarlar katıldı. (20.01.2012)

* Kavuklar Köyü'nden Alişan DEVECİ Vefat Etti

Kavuklar Köyü'nden, Ali Osman oğlu Alişan DEVECİ vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Kavuklar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (17.01.2012)

* Hüyükburun Köyü'nden Abdullah ÖCAL Vefat Etti

Hüyükburun Köyü'nden, Mustafa oğlu Abdullah ÖCAL vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Hüyükburun Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.01.2012)

* Adana'da İkamet Eden Ali DEMİREL Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Adana'da ikamet eden, Mahmut oğlu Ali DEMİREL vefat etti. Cenazesi bugün Adana'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.01.2012)

* Aslen Üçharman Köyü'nden Adile TAŞÇI Ereğli'de Vefat Etti.

Aslen Üçharman Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Yusuf KARAPINAR'ın kızı, Orhan TAŞÇI'nın eşi Adile TAŞÇI vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Musa Mahalle'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.01.2012)

* Kar Yağışı Umutla Beklenen Ayrancı'da Adeta Bahar Havası Yaşanıyor

Ülke geneli ve bölgemizin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili olurken, Ayrancı ve çevresinde özellikle gündüzleri açık ve ılık hava şartları etkili oluyor. Yüksek kesimlerdeki köylerde ise kar yağışının etkili olduğu, bazı köylerde ulaşımın aksadığı, elektrik hatlarının da zarar gördüğü öğrenildi. (14.01.2012)

 

Erdemli Yolu

* Üçharman Köyü'nden Vasfi CAN İstanbul'da Vefat Etti.

Aslen Üçharman Köyü'nden olup İstanbul'da ikamet eden Vasfi CAN vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ayrancı'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.01.2012)

* Kıraman Köyü'nden Ayşe ÜSTÜNEL Vefat Etti

Aslen Kıraman Köyü'nden olup İzmit'te ikamet eden, Osman oğlu Ali Üstünel'in eşi Ayşe ÜSTÜNEL vefat etti. Cenaze İzmit'ten kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.01.2012)

* Kuvvetli Rüzgar Yağmuru Getirdi

Önceki akşamdan beri kuvvetli olarak esen lodosun ardından dün akşam saatlerinde yağmur başladı. gece de zaman zaman yağan yağmurda metrekareye 10 kg'dan fazla yağış düştü. (08.01.2012)

* Kavuklar Köyü'nden Tevfik DÜZEN Vefat Etti

Kavuklar Köyü'nden Mehmet oğlu Tevfik DÜZEN vefat etti. Cenazesi ikindi namazından sonra Kavuklar Köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.01.2012)

* Yılın İlk Günü Yağışlı Geçti

2012 yılının ilk günü gündüz kapalı ve soğuk bir hava görülürken akşam saatlerinde başlayan yağmur gece de hafif şekilde devam etti. Ayrancı merkezde yağış miktar metrekarede 5 kg'ı geçerken soğuk ve kapalı hava devam ediyor. (02.01.2012)

* Kıraman Köyü'nden Şükran ŞENEL Vefat Etti

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Memiş eşi Şükran ŞENEL vefat etti. Cenazesi bugün öğleden önce Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.01.2012)

* Kıraman Köyü'nden Mehmet HARMANCI Vefat Etti

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden İbrahim oğlu Mehmet HARMANCI vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.01.2012)

* "Çımışkacı" Ali Rıza OKCUR Vefat Etti

Ayrancı'nın eski çımışkacısı Ali Rıza OKCUR vefat etti. Aslen Karapınarlı olup Ayrancı'da ikamet eden Abdulkadir oğlu Ali Rıza OKCUR'un cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Aşağı Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (28.12.2011)

 

 

 

* Kıraman Köyü'nden Ahmet KARABAY Cenazeye Giderken Trafik Kazasında Vefat Etti.

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Karaman'da ikamet eden, Süleyman oğlu Ahmet KARABAY, Adana'da vefat eden yakını Emine ÖZPINAR'ın cenazesine giderken Niğde'nin Ulukışla İlçesinde meydana gelen zincirleme  trafik kazasında hayatını kaybetti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Karaman'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.12.2011)

Kaza ile ilgili ayrıntılı bilgi =>>>

* Yağmurun Ardından Kar Yağışı Geldi

Önceki akşam ve gece yağan yağmurla sıcaklık düşünce, yağış dün akşam kara dönüştü. Gece boyunca hafif şekilde aralıklarla yağan kar kısmen erirken, kar tutan yerlerde 2-3 cm kar oluştu. (25.11.2011)

* Kıraman Köyü'nden Emine ÖZPINAR Adana'da Vefat Etti

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Adana'da ikamet eden, Akif kızı Emine ÖZPINAR vefat etti. Cenaze bugün Adana'da kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.12.2011)

* Yağmur Yağışı

Dün akşam üzeri başlayan yağmur aralıklarla akşam ve gece de devam etti. Hava sıcaklığı da tekrar düştü. (24.12.2011)

* Ayrancı Yunus Emre Anaokulu da Tatil Edildi

Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda öğrenime 30 Aralık tarihine kadar ara verilmesinin ardından Ayrancı Yunus Emre Anaokulu da aynı tarihe kadar Tatil Edildi  (21.12.2011)

* Ayrancı YİBO'da Öğrenime 30 Aralık'a Kadar Ara Verildi.

Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda Öğrenciler arasında Su Çiçeği vakalarının görülmesi nedeniyle muhtemel bulaşmaların önlenmesi için öğrenime 30 Aralık tarihine kadar ara verildiği öğrenildi. (20.12.2011)

* Ayrancı Esnaflarından Cahit BULUT Vefat Etti

Ayrancı'da Tüpgaz bayiiliği yapan Cahit BULUT, dün akşam saatlerinde Ereğli yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (20.12.2011)

* Buğdaylı Köyü'nden Cennet YİĞİT Vefat Etti

Aslen Buğdaylı Köyü'nden olup, Ereğli Bastırık Köyü'nde ikamet eden, Mehmet YİĞİT'in kızı Cennet YİĞİT vefat etti. Annesi Hanife YİĞİT'i de iki hafta önce kaybeden Cennet YİĞİT'in cenazesi bugün öğleden önce Bastırık Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.12.2011)

* Berendi Köyü'nden Nazmiye GÜNAY Vefat Etti

Berendi Köyü Kıramanoğlu Mahallesi'nden, Mustafa eşi Nazmiye GÜNAY vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Kıramanoğlu Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.12.2011)

* Karaağaç Köyü'nden Mustafa DİNLER Vefat Etti

Aslen Karaağaç Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Ali oğlu Mustafa DİNLER vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Ereğli Meydanbaşı Mezarlığı'na defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.12.2011)

* Ağızboğaz Köyü'nden Ali ÖZİNCE Vefat Etti

Aslen Ağızboğaz köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden DDY emeklisi, Hasan oğlu Ali ÖZİNCE vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ağızboğaz Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (17.12.2011)

* Ayrancı'ya Kar Sürprizi

Son günlerde açık ve güneşli havada sıcaklıklar da nispeten yükselmişken, dün öğleden sonra esmeye başlayan soğuk rüzgarın etkisiyle akşamın ilerleyen saatlerinde kar yağmaya başladı. Bir süre çok yoğun şekilde yağan kar yaklaşık yarım saat yağmasına rağmen yerleri kapattı. Sabah saatlerinden itibaren ise yükselen sıcaklık ile kar erimeye başladı. (17.12.2011)

* Yağış Kara Dönüştü

Dün gün boyunca hafif şekilde yağan yağmur gece dururken sabaha karşı kara dönüştü. Günün erken saatlerinde yağan kar erirken, öğlen saatlerinden itibaren esmeye başlayan soğuk rüzgarla kar tekrar başladı. Kar yağışı akşam saatlerinde aralıklarla devam ediyor. (09.12.2011)

* Yağışlı Hava Ayrancıyı da Etkisi Altına Aldı

Uzun süredir beklenen yağışlı hava dün geceden itibaren Ayrancı'yı da etkisi altına aldı. Oldukça kurak ve soğuk geçen Kasım ayının ardından hava biraz ısınırken yağışlı hava da geldi. Sabaha karşı başlayan yağmur sakin ve hafif şekilde gün boyu devam etti. Yüksek kesimlere kar yağdığı öğrenilirken, hava kapalı ve sıcaklık tekrar düştü. (08.12.2011)

* Ağızboğaz Köyü'nden Nazmiye OKÇU Vefat Etti.

Ağızboğaz Köyü'nden Recep Hasan eşi Nazmiye OKÇU vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ağızboğaz Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (07.12.2011)

* Buğdaylı Köyü'nden Hanife YİĞİT Bastırık Köyü'nde Vefat Etti

Aslen Buğdaylı Köyü'nden olup Ereğli Bastırık Köyü'nde ikamet eden, Süleyman PEKEL'in kızı, Mehmet eşi Hanife YİĞİT Vefat etti. Cenazesi bugün öğleden önce Bastırık Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.12.2011)

* Üçharman Köyü'nden Turhan BAŞLAMIŞLI Vefat Etti

Aslen Üçharman Köyü'nden olup Karaman'da ikamet eden, Ahmet oğlu Turhan BAŞLAMIŞLI vefat etti. Cenazesi bugün öğleden sonra Karaman'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.12.2011)

* Ağızboğaz Köyü'nden Mustafa SAÇLI Vefat Etti

Ağızboğaz köyü'nden İbrahim oğlu Mustafa SAÇLI vefat etti. Cenazesi bugün Cuma namazından sonra Ağızboğaz Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.12.2011)

* Küçükkoraş Köyü'nden Fatma GEDİK Vefat Etti

Küçükkoraş Köyü'nden Hafız eşi Fatma GEDİK vefat etti. Cenazesi bugün öğleden önce Küçükkoraş Köyü'nden kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.12.2011)

* Kıraman Köyü'nden Makbule BİLGİÇ Vefat Etti

Kıraman Köyü'nden Yusuf eşi Makbule BİLGİÇ vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Kıraman Köyü'nden kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.11.2011)

* Kasım Ayı, Kurak ve Soğuk Geçiyor

Kasım ayı, ay ortasında yağan mevsimin ilk karı dışında genel olarak kurak geçerken, son günlerde özellikle geceleri çok düşen sıcaklık sulak alanlarda don olaylarına neden olmakta. Gündüzleri hava açık ve güneşli olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgarla sıcaklık yine düşük hissedilmekte. (27.11.2011)

* Kıraman Köyü'nden Hacı Mehmet KAHYAOĞLU Vefat Etti

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Konya'da ikamet eden Cuma oğlu Hacı Mehmet KAHYAOĞLU vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Konya'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (27.11.2011)

* Kavuklar Köyü'nden Memiş SAMURCU Vefat Etti

Kavuklar Köyü'nden Ahmet oğlu Memiş SAMURCU vefat etti. Cenazesi yarın saat 10:00'da Kavuklar Köyü'nde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.11.2011)

* Saray Köyü'nde Bilgisayar Kursu Açıldı

Ayrancı Halk Eğitimi Merkezi ve Saray Köyü Muhtarlığı işbirliği ile Saray Köyü'müzde bilgisayar kursu açıldı. Köy konağı'na kurulan Gezici Bilişim Teknolojileri sınıfında öğrenciler ve yetişkinler iki ayrı grup olarak temel bilgisayar eğitimi almaktalar.

* Kıraman Köyü'nden Muzeyfe ÇUKURKUYU Vefat Etti

Kıraman Köyü'nden Osman oğlu Müzeyfe ÇUKURKUYU vefat etti. Cenazesi yarın öğleden önce Kıraman Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.11.2011)

* Dokuzyol Köyü'nden Meryem ÇINAR Vefat Etti

Dokuzyol Köyü'nden Mehmet Tevfik eşi Meryem ÇINAR vefat etti. Cenazesi bugün öğleden sonra Dokuzyol Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (21.11.2011)

* Hüyükburun Köyü'nden Bilal ÇUKURTAŞ Vefat Etti

Aslen Hüyükburun Köyü'nden olup Adana'da ikamet eden, (Çukur) Mustafa oğlu Bilal ÇUKURTAŞ vefat etti.  Cenazesi Adana'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (20.11.2011)

* Ayrancı Merkez'e Mevsimin İlk Karı Yağdı

Uzun süredir beklenen yağışı alamayan Ayrancı'da son günlerde özellikle geceleri çok soğuk geçerken, dün gece mevsimin ilk karı yağdı. Gece ilerleyen saatlerde başlayan ve sakin şekilde yağan kar sabaha karşı durdu. 4-5 cm kadar tuttuğu görülen kar gündüz biraz yükselen ısının etkisiyle erimeye başladı. Hava halen kapalı ve soğuk. (15.11.2011)

* Ayşe ÇAT Ereğli'de Vefat Etti

Aslen Ayrancı'lı olup Ereğli'de ikamet eden, Rasim eşi Ayşe ÇAT vefat etti. Cenazesi yarın saat 10:00'da Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.11.2011)

* Kale Köyü'nden Ayşe DELEN Vefat Etti

Kale Köyü'nden Yusuf eşi Ayşe DELEN vefat etti. Cenazesi Kale Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.11.2011)

* Buğdaylı Köyü'nden Havva YAZICI Vefat Etti

Aslen Buğdaylı Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Mustafa Kılılçel'in kızı Havva YAZICI vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli Bastırık Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.11.2011)

* Yetiş ARIKURT Vefat Etti

Aslen Buğdaylı Köyü'nden olup Ayrancı'da ikamet eden, Halil oğlu Yetiş ARIKURT  vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.11.2011)

* "Avcı" Mehmet Ali CANDAN Vefat Etti

Aslen Dokuzyol köyü'nden olup Ayrancı'da ikamet eden Tevfik oğlu, "Avcı" lakaplı Mehmet Ali CANDAN vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'de Cenaze namazı kılındıktan sonra, Dokuzyol Köyü'nde toprağa verilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.(30.10.2011) 

 

* Ayrancı - Erdemli Yol ayrımındaki Kavşak Düzenlemesi Tamamlandı

Karaman-Ereğli Karayolunun, Ayrancı girişindeki Erdemli yol ayrımını oluşturan Ereğli yokuşu ve baraj yolunun kesiştiği noktada Karayolları tarafından yapılan kavşak düzenleme çalışması tamamlanarak asfalt dökümü de yapıldı. Kavşak düzenlemesi ile görüş alanı genişletilerek trafik akışı daha güvenli hale getirildi. (21.10.2011)

* Zeynep ALBİSTAN Vefat Etti

(Tahsildar) Osman eşi Zeynep ALBİSTAN vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Kavaközü köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.09.2011)

* Mehmet KAVAKÇI Vefat Etti

Aslen Pınarkaya köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden emekli postacı Mehmet Kavakçı vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ereğli Ulu Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.09.2011)

* Ambar Köyü'nden Meryem ECE ve Emirhan ECE trafik kazasında hayatlarını kaybettiler.

Edinilen bilgiye göre, Ambar Köyü'nden Ali ECE (31) idaresindeki 34 EBB 73 Plakalı otomobil, Cihanbeyli-Ankara karayolunun 5. kilometresinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole devrildi. Kazada, otomobilde bulunan sürücünün eşi Meryem ECE (26) ve oğlu Mehmet Emirhan ECE (4) olay yerinde hayatını kaybetti. 

Kazada ağır yaralanan Ali Ece ile kızı Ceren Nisa Ece (3) ise Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

Vefat eden hemşerilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı; yaralanan hemşerilerimize acil şifalar dileriz.(04.09.2011)

* Ambar Köyü'nden Göküş CİVCİK Vefat Etti

Ambar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Recai CİVCİK'in babası Göküş CİVCİK vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, başta Sn. Recai CİVCİK olmak üzere tüm yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.09.2011)

* Yeni Mahalle'den Durmuş Ali TOK vefat etti.

Yeni Mahalle'den Musa oğlu, (minareci) Durmuş Ali TOK vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (31.08.2011)

* Dede Mahalle'den Gülüzar İLİN Vefat Etti.

Seyit Osman TAŞKAN kızı Gülüzar İLİN vefat etti. Cenazesi ikindi namazından sonra Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (22.08.2011)

* Derneğimizce Giysi Dağıtımı Yapılıyor.

Derneğimizce, Tema Mağazacılık A.Ş. firmasından temin edilen giysilerin ihtiyaç sahiplerine dağıtımı yapılmaktadır. (22.08.2011)

* Ambar Köyü'nden Hasan AYAN Vefat Etti

Ambar Köyü'nden Bayram oğlu Hasan AYAN vefat etti. Cenazesi yarın sabah Ambar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.08.2011)

* Kavuklar Köyü'nden Mehmet KALKAN Vefat etti

Kavuklar Köyü Muhtarı H.İbrahim KALKAN'ın oğlu Mehmet KALKAN vefat etti. Cenazesi saat 11:00'de Kavuklar köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.08.2011)

* Yarıkkuyu Köyü'nden Mehmet Tahsin TOK Vefat Etti

Yarıkkuyu Köyü'nden Hüseyin oğlu Mehmet Tahsin TOK vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Yarıkkuyu köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (16.08.2011)

* Böğecik Köyü'nden Ahmet KÜÇÜKŞAHİN Vefat Etti

Aslen Böğecik Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Yakup oğlu Ahmet KÜÇÜKŞAHİN  vefat etti. Cenazesi saat 11:00'de Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.08.2011)

* Yarıkkuyu Köyü'nden Osman UYUR Vefat etti

Yarıkkuyu Köyü'nden Mustafa oğlu Osman UYUR vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Yarıkkuyu Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.08.2011)

* Kavuklar Köyü'nden Fadime KUŞAK Vefat Etti

Kavuklar Köyü'nden Hamza eşi Fadime KUŞAK vefat etti. Cenazesi saat 11:00'de Kavuklar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.08.2011)

* Tüm Hemşerilerimizin Mübarek Ramazan Ayını Kutlar, Hayırlara Vesile Olmasını Dileriz.

* Kavuklar Köyü'nden Bahri KÜÇÜKDEĞİRMENCİ Vefat Etti.

Aslen Kavuklar Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Davut oğlu Bahri KÜÇÜKDEĞİRMENCİ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Kavuklar köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (31.07.2011)

* Ambar Köyü'nden Havva KURUKAFA Vefat Etti.

Ambar Köyü'nden Osman eşi Havva KURUKAFA vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Ambar köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (31.07.2011)

* Yarıkkuyu Köyü'nden Mehmet TANGÜNÜ Vefat etti.

Aslen Yarıkkuyu Köyü'nden olup Dede Mahalle'de ikamet eden Ali oğlu Mehmet TANGÜNÜ vefat etti. Cenazesi, bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'de namazı kılınarak Yarıkkuyu köyünde toprağa verilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (26.07.2011)

* Tüpçü Bahri DEMİRTAŞ Vefat Etti

Ereğli'de ikamet edip Ayrancı'da Tüpgaz ve hırdavat malzemeleri ticareti yapan Bahri DEMİRTAŞ vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ereğli Ulu Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (26.07.2011)

* Meryem ÖNDE Vefat Etti

Aslen Dokuzyol Köyü'nden olup, Yeni Mahalle'de ikamet eden Ömer eşi Meryem ÖNDE vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Merkez Aşağı Cami'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.07.2011)

* Ambar Köyünden Ali ATİLLA Vefat Etti

Ambar Köyü'nden Mehmet oğlu Ali ATİLLA vefat etti. Cenazesi bugün saat 9.00'da Ambar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.07.2011)

* Safiye SEVİNÇ Vefat Etti

Merhum Rasim SEVİNÇ'in eşi Safiye SEVİNÇ Karaman'da vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Karaman Kır Mahalle Medine Camii'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.07.2011)

* Nesrin AKKUŞ Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Almanya'da ikamet eden, Ahmet AKKUŞ'un kızı Nesrin AKKUŞ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.07.2011)

* Ayşe ŞAHİNBAY Vefat etti

Mustafa kızı, İbrahim eşi Ayşe ŞAHİNBAY vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.07.2011)

* Yeni Mahalle'den İbrahim VAROL Vefat Etti

Aslen Ermenek'li olup Ayrancı'da ikamet eden, Abdurrahman oğlu İbrahim VAROL vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.07.2011)

* Musa Mahalle'den Fadimana ELVAN Vefat Etti

Musa Mahalle'den Elvan Yusuf eşi Fadimana ELVAN vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Musa Mahalle'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.06.2011)

* Aslen Ayrancılı olan Osman TUTAYSALGIR Konya'da Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Konya'da ikamet eden, Mecit oğlu Osman TUTAYSALGIR Vefat Etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Konya'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.06.2011)

* Saray Köyü'nden Rabia BOZKURT vefat etti

Aslen Ambar köyü'nden olup Saray Köyü'nde ikamet eden, Mustafa eşi Rabia BOZKURT vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Saray köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (22.06.2011)

* Kayaönü Köyü'nden Durmuş TOKER Vefat Etti

Aslen Kayaönü Köyü'nden olup İstanbul'da ikamet eden Hasan oğlu Durmuş TOKER vefat etti. Cenazesi bugün İstanbul'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (16.06.2011)

* Böğecik Köyü'nden Ayşe Savran Vefat Etti

Böğecik Köyü Savran Mahallesi'nden Fahrettin Savran'ın eşi Ayşe Savran vefat etti. Cenazesi yarın saat 10.00'da Savran Mahallesi'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.06.2011)

* Dokuzyol Köyü'nden Duran Çengel Vefat Etti

Dokuzyol Köyü'nden Mahmut oğlu Duran Çengel vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Dokuzyol köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.06.2011)

* Sağanak Yağmur Ayrancı'da da Etkili Oldu

Haziran ayının başlaması ile ısınan hava iki gündür zaman zaman oldukça etkili olan sağanak yağışın ardından biraz serinledi. İki günde Ayrancı Merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 60 kg'ı geçti. (14.06.2011)

* Hüyükburun Köyü'nden İsmail SESCİ Vefat Etti

Hüyükburun Köyü'nden (Küçük) Hasan oğlu İsmail SESCİ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Hüyükburun Köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.06.2011)

* Kıraman Köyü'nden Veli ÇUKUR Vefat Etti

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden, Recep oğlu Veli ÇUKUR vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (21.05.2011)

* Ambar Köyü'nden Meryem ÖNAL Vefat Etti

Ambar Köyü'nden Abdullah ÖNAL'ın eşi Meryem ÖNAL vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ambar Köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.05.2011)

* Kıraman Köyü'nden Naci Özkurt Vefat Etti

Kıraman Köyü'nden Mehmet Ali oğlu Naci Özkurt vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Kıraman köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.05.2011)

* Yağışlı hava etkisini sürdürüyor. Ayrancı Merkezde iki günde metrekareye 15 kg yağış düştü. (02.05.2011)

* Ayrancı Merkezde Ekinlere su tutuldu (01.05.2011)

* 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ayrancı'da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar sabah saat 09:00'da Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başladı ve Ayrancı YİBO Bahçesinde, Ayrancı YİBO ve Yunus Emre Anaokulu Öğrencilerinin hazırladığı gösteriler ile tamamlandı. (23.04.2011)

* Ambar Köyü'nden Hediye ERGÜL Vefat Etti

Ambar Köyü'nden Üzeyir ERDEMLİ'nin kızı Hediye ERGÜL vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ereğli Ulucamii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.04.2011)

* Seyit Osman DAŞKAN Vefat Etti

Eski Ayrancılılardan İbrahim oğlu Seyit Osman DAŞKAN vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Merkez Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (22.04.2011)

* Yağışlı ve Soğuk hava Etkisini Sürdürüyor.

Önceki günlerde esen lodosun durması ile etkili olmaya başlayan bahar yağmurları hava sıcaklığını da düşürdü. Son iki günde Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 15 kg'ı geçerken bugün çok bulutlu ve oldukça serin hava etkisini sürdürüyor. (22.04.2011)

* Ayrancı Barajı'ndan Sulama Sezonu Başladı.

Ekinlerin büyümeye başlaması ile Ayrancı Barajı'ndan sulama kanallarına bazı köyler için su tutularak sulama sezonu açıldı. Baraj'da biriken suyun 19 milyon metreküp civarında olduğu ve Ayrancı'nın hissesine 3.7 milyon metreküp civarında su düştüğü öğrenildi. (20.04.2011)

* Abdullah BAŞ Vefat Etti

Ayrancı esnaflarından Tevfik oğlu Abdullah BAŞ vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ayrancı Merkez cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.04.2011)

* Düşen Sıcaklık Don Tehlikesi Yaşattı

Özellikle geceleri oldukça düşen hava sıcaklığı, kayısı ağaçlarının çiçeklerini dökmesiyle don korkusu yaşatıyor. Özellikle dün gece sıcaklık sıfır derece civarına düşerken sabaha karşı biraz kar atıştırdığı da görüldü. Havanın kapalı ve esintili olması nedeniyle etkili bir don zararı yaşanmadığı ancak yer yer kısmen ve bazı erkenci çeşitlerde don zararı görülebileceği düşünülüyor. (12.04.2011)

* Dolu ile Karışık Yağmur Yağdı

Dün öğleden sonra başlayan ve bir süre dolu ile karışık olarak yağan yağmur akşam geç saatlere kadar aralıklarla yağdı. Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 6-7 kg olurken özellikle geceleri serin hava etkisini sürdürüyor. (06.04.2011)

* Buğdaylı Köyü'nden Halil KILIÇEL Vefat Etti

Buğdaylı köyü'nden Veysel oğlu Halil KILIÇEL vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Buğdaylı Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.04.2011)

* Üçharman Köyü'nden Fehmi KÜÇÜKÖZ Vefat Etti

Üçharman Köyü'nden Mehmet oğlu Fehmi KÜÇÜKÖZ vefat etti.  Cenazesi yarın öğle namazından önce Üçharman Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (05.04.2011)

* Hacı Ömer HARMANCI Vefat Etti.

Aslen Kıraman Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden İbrahim oğlu Hacı Ömer HARMANCI vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.04.2011)

* Dokuzyol Köyü'nden Emine ÇENGEL Vefat Etti

Dokuzyol Köyü'nden Duran eşi Emine ÇENGEL vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Dokuzyol Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.04.2011)

* Kısa Süreli Bahar Yağmurları Yağıyor

Cumartesi gününden itibaren bölgemizi de etkisine alan yağışlı hava etkisini sürdürürken öğleden sonraları aralıklarla yağan hafif yağmurla hafta sonunda Ayrancı Merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 3-4 kg'ı buldu. Bulutlu hava etkisini sürdürürken sıcaklık da biraz düştü. (04.04.2011)

* Kayısı Ağaçları Çiçek Açtı

Havaların soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle, Kayısı ağaçları geçen yıla göre 15 gün gecikmeyle çiçek açtı.  (01.04.2011)

 

* Dobalan Bulunmaya Başladı

Geçen yıl çok bol ve yaygın olarak bulunan dobalan, havaların geçen yıla göre yağışlı ve serin geçmesiyle bu yıl biraz gecikmeli olarak bulunmaya başlandı. Henüz geçen yılki bolluk ve yoğunluk görülmezken, kilosunun 20 TL civarında satıldığı öğrenildi. (01.04.2011)

 

* Melikli Köyü'nden Ali DEĞLE Vefat Etti

Melikli Köyü'nden Hasan oğlu Ali DEĞLE vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Melikli Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.03.2011)

* Saray Köyü Muhtarı Selim SARAY'ın Babası Halil SARAY vefat Etti

Saray köyü Muhtarı Selim SARAY'ın babası Halil SARAY vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Saray Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.03.2011)

* Melikli Köyü'nden Fatma DEMİR Vefat Etti

Melikli köyü'nden Mustafa eşi Fatma DEMİR vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Melikli köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (28.03.2011)

* Melikli Köyü'nden Fadime VURAL Vefat Etti

Melikli köyü'nden İbrahim eşi Fadime VURAL vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından önce Melikli köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.03.2011)

* Hüyükburun Köyü'nden Nurettin Veli ACARLI  Vefat Etti

Hüyükburun köyü'nden Halit oğlu Nurettin Veli ACARLI vefat etti. Cenazesi Cuma namazından sonra Hüyükburun köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.03.2011)

* Günün İçinden Fotoğraflar (23.03.2011)

Hışılayık Deresi / Melikli Hışılayık Kanalı
 K.Koraş Deresi / Melikli Ayrancı Baraj Gölü

* Bulutlu ve Yağışlı Hava Etkili

Dün akşam üzeri başlayan ve gece boyu yağan yağmurla metrekareye düşen yağış miktarı 13-14 kg'ı buldu. Bulutlu hava etkisini sürdürüyor. (22.03.2011)

* Günün İçinden Fotoğraflar (20.03.2011)

Kocadere / İnönü

Divle Deresi

Dobalanlı Börek

* Baraj’da Biriken Su Seviyesi Geçen Yılın Gerisinde

Kış sonu ve Bahar yağışları iyi olmasına rağmen, su girişi beklenenden geç başlayan Ayrancı barajı'ndaki su hacmi artmaya başlamakla birlikte, henüz geçen yıl aynı dönemdeki seviyenin oldukça altında olduğu görülüyor. (14.03.2011)

14.03.2011

14.03.2010

* Büyükkoraş Köyü'nden Hacı Şevket ÇATIKKAŞ Vefat Etti

Aslen B.Koraş Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Arif oğlu Hacı Şevket ÇATIKKAŞ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli Ulucamii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (14.03.2011)

* Akpınar Köyü'nden Cumali GEDİK Vefat Etti

Aslen Akpınar Köyü'nden olup Ayrancı'da ikamet eden Behçet GEDİK'in oğlu Cumali GEDİK vefat etti. Cenazesi yarın saat 10.00'da Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.03.2011) 

* Kar Erimeye Başladı

Yağışlı ve soğuk havanın geçmesi ile karlar hızla erimeye başladı (20 kg/m2). Gündüz yükselen ısı ile erimeye başlayan karın geceleri tekrar donması ise çatı ve oluklarda ilginç görüntüler ve sarkıtlar nedeniyle tehlike oluşturuyor. (11.03.2011)

* Kar Yağışı Hafif Şekilde Devam Ediyor

Dün sabah yağarak öğleden sonra erimeye başlayan kar, gece havanın soğuması ile tekrar başladı ve bugün gün içinde bir yandan erirken çok hafif şekilde yağmaya devam ediyor. Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar bugün de tatil edildi. (10.03.2010)

* Yoğun Kar Yağışı Ayrancı'yı da Etkiledi

Yurt genelinde etkili olan yağışlı hava Ayrancı'yı da geceden itibaren etkisi altına aldı. Sabaha karşı başlayan yoğun kar yağışı öğlene doğru hafiflerek durdu. 15-20 cm tuttuğu gözlenen kar, öğleden sonra havanın açması ve ısınması ile erimeye başladı.

Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar tatil edilirken, çocuklar kış boyunca göremedikleri kar yağışının tadını kartopu oynayarak çıkardılar. (09.03.2010)

* Cemrelerdeki Yağmurlar Dobalan Umudunu Artırıyor.

Son cemrenin de toprağa düştüğü hafta sonu yine yağmurlu geçti ve Ayrancı Merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 15 kg'ı geçti.

Son bahar ve kış aylarında düşen yağış miktarı 200 kg'ı bulurken, son günlerde baraja su girişinde oldukça artış olduğu ve Baraj'da biriken suyun geçen yıl aynı dönemdeki seviyesine yaklaştığı gözlendi.

Geçen yıl görülen bolluğun ardından yağış ve hava şartlarının uygun gitmesi ve normal mevsiminden önce de bulunabilmeye başlanan dobalan umudu artarken, alıcıların şimdiden bağlantılar kurmaya başladığı öğrenildi. (07.03.2011)

* Melikli Köyü'nden Ayşe IŞIK Vefat Etti

Melikli Köyü'nden Hasan eşi Ayşe IŞIK vefat etti. Cenazesi bugün Cuma namazında önce Melikli köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.03.2011)

* Böğecik Köyü'nden Nuri SÜMEROĞLU Vefat Etti

Böğecik köyü'nden Hasan Hüseyin oğlu Nuri SÜMEROĞLU vefat etti. Cenazesi bugün saat 10.00'da Böğecik köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.03.2011)

* Yeni Mahalle'den Şemsettin Özmen vefat etti.

Aslen Erzurum'lu olup Ayrancı Yeni Mahalle'de ikamet eden Bahri oğlu Şemsettin ÖZMEN vefat etti. Cenazesi yarın kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.03.2011)

* İkinci Cemre de Yağmurla Düştü

İkinci cemrenin suya düşmesi öncesinde soğuk ve yağışlı hava etkisini sürdürürken son iki  günde metrekareye düşen yağış miktarı 20 kg'ı buldu. (26.02.2011)

* Habip TUTAYSALGIR Mersin'de Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Mersin'de ikamet eden,  Yahya oğlu Habip TUTAYSALGIR vefat etti. Cenazesi yarın Mersin'de toprağa verilecektir. Değerli büyüğümüze Allah'tan rahmet, derneğimizin gönüllü ve büyük destekleyicilerinden TUTAYSALGIR ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz. (22.02.2011)

* Birinci Cemre Şiddetli Rüzgar ve Yağışla Düştü

Baharın müjdecisi birinci cemre Şiddetli rüzgarın ardından yağan hafif kar ve yağmurla düştü. Dün sabahtan itibaren esen şiddetli rüzgarın ardından öğleden sonra hafif karla karışık yağmurun başlamasıyla rüzgar durdu. Çok bulutlu hava bugün de etkisini sürdürürken aralıklarla sakin şekilde yağan yağmurda metrekareye düşen yağış miktarı 20 kg'ı geçti. (20.02.2011)

 

* Yusuf KARAMAN Antalya'da vefat etti.

Aslen Ayrancılı olup Antalya'da ikamet eden İlyas oğlu (Yörük) Yusuf KARAMAN vefat etti.  Cenazesi yarın öğle namazından sonra Antalya'da kaldırılacaktır.  Merhuma  Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (17.02.2011)

* Hava sıcaklığı biraz arttı, yağmur yağdı

Özellikle geceleri etkili olan düşük sıcaklıkların ardından hava sıcaklıkları biraz yükselirken dün gece hafif şekilde yağmur da yağdı. Ayrancı merkezde metrekareye 5 kg yağış düşerken, hava bugün de bulutlu. (15.02.2011)

* Demiryolu Hemzemin Geçitine Yapılacak Üstgeçit Çalışmaları Başladı.

Ayrancı-Ereğli karayolu ile demiryolunun kesiştiği ve geçtiğimiz yıllarda çok sayıda can kayıplı kazanın yaşandığı Ağızboğaz köyümüz yakınlarındaki hemzemin Geçit yerine yapılacak olan Üstgeçit çalışmaları, inşaat süresince ulaşımın aksamaması için gereken servis yolunun hazırlanması ile başladı. Üstgeçitin bir an önce tamamlanması ile bölgede yaşanan acı kazaların son bulmasını diliyoruz. (13.02.2011)

* Ayrancı Nüfusu Azalmaya Devam Ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 31.12.2010 tarihi itibariyle nüfus sayısı bilgileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Ayrancı'nın nüfusu azalmaya devam ederken, 2009  yılında 2,490 olan merkez nüfusu 2,415'e, 9,869 olan toplam nüfusu 9,443'e düştü. (31.01.2011)

Ayrancı ve Köylerinin Nüfus sayıları ve değişimler.

Yıllara Göre Nüfus Sayıları   Yıllara Göre Değişim.   2000 Yılına Göre Değişim
  2010 Yılı 2009 Yılı 2008 Yılı 2007 Yılı  2000 Yılı     2009 => 2010  2008 => 2009  2007 => 2008   2000 => 2007 2000 => 2008 2000 => 2009 2000 => 2010
Ayrancı 2.415 2.490 2.590 2.679 3.153   -75 -100 -89   -474 -563 -663 -738
Ağızboğaz 360 373 380 378 410   -13 -7 2   -32 -30 -37 -50
Akpınar 214 241 249 253 227   -27 -8 -4   26 22 14 -13
Ambar 610 627 662 679 2.021   -17 -35 -17   -1.342 -1.359 -1.394 -1.411
Berendi 780 836 894 953 958   -56 -58 -59   -5 -64 -122 -178
Böğecik 259 291 282 287 362   -32 9 -5   -75 -80 -71 -103
Buğdaylı 99 109 115 139 147   -10 -6 -24   -8 -32 -38 -48
B.Koraş 193 202 201 209 253   -9 1 -8   -44 -52 -51 -60
Çatköy 311 321 333 347 351   -10 -12 -14   -4 -18 -30 -40
Dokuzyol 339 359 375 386 435   -20 -16 -11   -49 -60 -76 -96
Hüyükburun 194 206 215 226 299   -12 -9 -11   -73 -84 -93 -105
Kale 124 133 137 140 170   -9 -4 -3   -30 -33 -37 -46
Karaağaç 267 281 301 317 344   -14 -20 -16   -27 -43 -63 -77
Kavaközü 313 317 314 312 234   -4 3 2   78 80 83 79
Kavuklar 159 162 174 164 327   -3 -12 10   -163 -153 -165 -168
Kayaönü 465 494 525 537 562   -29 -31 -12   -25 -37 -68 -97
Kıraman 785 835 844 852 938   -50 -9 -8   -86 -94 -103 -153
K.Koraş 234 237 242 276 326   -3 -5 -34   -50 -84 -89 -92
Melikli 286 275 258 256 319   11 17 2   -63 -61 -44 -33
Pınarkaya 368 390 404 434 475   -22 -14 -30   -41 -71 -85 -107
Saray 198 200 196 205 242   -2 4 -9   -37 -46 -42 -44
Üçharman 297 300 313 358 411   -3 -13 -45   -53 -98 -111 -114
Yarıkkuyu 173 190 195 207 248   -17 -5 -12   -41 -53 -58 -75
TOPLAM 9.443 9.869 10.199 10.594 13.212   -426 -330 -395   -2.618 -3.013 -3.343 -3.769

* Kar Yağışı Dün de Devam Etti.

Dün öğleden sonra soğuk havayla gelen yoğun sisin ardından önce kısa bir süre yağmur yağdı, sonra kara dönüştü. Aralıklarla yağan kar, soğuk hava nedeniyle fazla erimezken duvar, çatı ve araç üstlerinde 5-6 cm kar tuttu. Yağış sabah saatlerinde dururken soğuk hava etkisini sürdürüyor. (30.01.2011)

   

* Beklenen Kar Bugün Yağdı.

Bugün ikindi saatlerinde başlayan, hafif ve sakin bir şekilde akşam saatlerine kadar yağan kar yerleri kapatıp 2-3 cm tutarken, gece erimeye başladı. (28.01.2011)

* Yağmur Yağdı, Kar Bekleniyor

Beklenen soğuk ve yağışlı hava dünden beri esen rüzgarla gelirken, dün ikindi saatlerinde başlayan yağmur akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etti ve gece kesildi. Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 6-7 kg olurken beklenen kar yağışı ise görülmedi. (26.01.2011)

* Halil DEMİRER Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti

Aslen Hüyükburun köyümüzden olup Ereğli'de ikamet eden ve ticari faaliyetlerini Ereğli'de sürdüren Amca çocukları Bülent-Halit DEMİREL ile nakliye konusunda faaliyet gösteren Halil DEMİRER, dün akşam saatlerinde Ayrancı'dan Ereğli'ye giderken Böğecik köyü yakınlarında aracının kontrolden çıkarak takla atması sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybetti.

Cenazesinin bugün ikindi namazından sonra Ereğli'de kaldırılacağı öğrenilen merhum hemşerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz. (24.01.2011)

* ERDAK - Ereğli Dağcılık ve Tenis Kulübü'nden Fotoğraf Sergisi

Başkanlığını hemşerimiz Metin HELİMOĞLU'nun yaptığı Ereğli Dağcılık ve Tenis Kulübü'nün doğa gezileri ve dağ tırmanışları sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi Ereğli Kültür Merkezi'nde açıldı.

Ülkemiz ve bölgemizin doğal güzelliklerinin tanınması ve tanıtılması için önemli olduğuna inandığımız bu etkinlik için ERDAK ve Kulüp Başkanı Metin HELİMOĞLU'na teşekkür ederiz. (23.01.2011)

   

* Kar Yağışı Durdu

Akşam tekrar başlayan kar gece boyu aralıklarla devam ederek sabaha karşı durdu. Sıcaklığın düşmesi nedeniyle kar biraz tutarken, eriyen kardan dolayı metrekareye düşen yağış 6-7 kg oldu. (08.01.2011)

* İlçe Tarım Müdürlüğü'nden Proje Tanıtımı

Ayrancı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından, MEVKA - Mevlana Kalkınma Ajansı'nın Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan ve onaylanan "Süt İnekçiliğinde Kalitenin ve Verimliliğin Artırılması Projesi"'nin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Ayrancı Kaymakamı Ali KARAKAYA, MEVKA Temsilcisi Fatih GÜLLÜ, Proje Ortağı İl Özel İdaresi Temsilcisi, Resmi Kurum Temsilcileri, Muhtarlar ve Dernek Temsilcilerimiz katıldı.

İlçe Tarım Müdürü Abdullah SÜNGÜ tarafından yapılan açılış ve teşekkür konuşmasının ardından, Ayrancı Kaymakamı Ali KARAKAYA İlçe genelinde hazırlanan Mali Destek projeleri konusunda bilgi verdi. Projenin tanıtımı ise Proje Asistanı Veteriner Hekim Mehmet Ali USTACI tarafından yapıldı. (07.01.2011)

 * Yeni Yılın İlk Karı Yağdı

Bir kaç gündür düşen hava sıcaklıklarının ardından dün akşam başlayan yağmur aralıklarla gece boyu sürerken sabaha karşı kara dönüştü. Yağmurla karışık yağan kar fazla tutmazken sabah saatlerinde durdu. Gece yağan yağmur ve eriyen karla, Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 10 kg'ı geçti.

Öğle saatlerinde tekrar başlayan ve aralıklarla yağan kar akşam saatlerinde tutmaya başlarken sakin şekilde devam ediyor.(07.01.2011) 

* Yağmur Yağışı

Dün akşam geç saatlerde başlayan ve sakin şekilde yağan yağmurla Ayrancı Merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 10 kg'ı geçti. (04.01.2011)

* Baraj'da Su Seviyesi Yükselmeye Başladı

Geçtiğimiz günlerde yağan yağmur ve karın ardından Hışılayık Yeraltı Tünelinden su çıkışının başlaması ile Ayrancı Barajı'na su girişi artarken, su seviyesi de yavaş yavaş yükselmeye başladı. (29.12.2010)

* Bifa'dan Öğrencilere Kitap Dağıtımı

Eğitim, kültür ve sosyal sorumluluk projelerine katkıları ile bilinen Bifa Şirketler Grubu bu kez de Akpınar köyümüzdeki okula kitapları ile birlikte bir kitaplık ve öğrencilerin her birine de birer kitap hediye etti. (29.12.2010)

* Şiddetli Rüzgar Etkili Oldu

Dün akşam üzeri başlayan ve gece boyu etkili olan şiddetli lodos hayatı olumsuz etkiledi. Rüzgar sabah erken saatlerde etkisini yitirdi. Akşam saatlerinde bir süre yağan yağmurla birlikte son bir haftada Ayrancı Merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 60 kg'ı geçerken, Ayrancı barajını besleyen Kocadere'den gelen su miktarında artış gözlendi. (18.12.2010)

* Beklenen Yağışlı ve Soğuk hava Ayrancı'yı da etkisine Aldı

Yurt genelinde beklenen soğuk ve yağışlı hava Ayrancı'yı da önceki gün öğleden sonra etkisi altına aldı. Öğleden sonra görülen ve bir ara karla karışık yağan hafif yağmur gece şiddetlenen rüzgarla etkisini artırdı ve sabaha kadar sakin şekilde devam etti. Sabaha karşı başlayan kar ise yağmurun ve lodosun etkisiyle fazla tutmadan eridi.

Kar öncesinde yağan yağmurun etkisiyle Ayrancı Barajını besleyen Kocadere'de akan su miktarının biraz arttığı da görülürken, dün öğleden sonra tekrar başlayan kar akşam saatlerinde zaman zaman etkisini artırarak devam etti. Yağan kar lodosun da etkisiyle sabah saatlerinde yine erimeye başladı. (13.12.2010)

     

     

     

* Ağaçlandırma Sahamızın 2. Bölümüne İlk Fidanlarımızın Dikimi Yapıldı

İnönü mevkiindeki ağaçlandırma sahamızın ikinci bölümüne ilk fidanlarımızın dikimi yapıldı. İl Çevre ve Orman müdürlüğü'nden temin edilen fidanlar, beklenen yağışlı hava öncesinde önceki sahamızın yan tarafındaki alana dernek gönüllülerimizce dikildi. Güz dönemi fidan dikim çalışmalarımız, hemşerilerimizin maddi katkıları (tüplü fidan, damlama sulama sistemi malzemeleri, vb.) ve dikim çalışmalarına katılımları şeklinde verecekleri desteklerle sürdürülecektir. (09.12.2010)

     

* Ağaçlandırma Sahamızda Kuruyan Fidanlar Yenilendi.

Bahar sezonunda dikimi yapılan fidanlarımızın aşırı sıcak ve kurak geçen yaz mevsimi boyunca tankerlerle 3-4 kez sulanmasına rağmen bazı fidanların kuruması nedeniyle yeni fidan dikimimiz öncesinde kuruyan fidanların yenilenmesi ve yaz döneminde damlama sulama sistemi kurulabilmesi için su teminine yönelik anaboru döşemesi yapıldı.  

İkinci kısım fidan dikimi projemiz için tüm hemşerilerimizin ve kurumlarımızın katılım ve katkılarını beklerken, Dernek ve dernek üyeleri olarak biz de haberdar edildiğimiz ve bizimle paylaşılan her kurum veya kuruluşun ağaçlandırma çalışmasına elimizden geldiğince katılım ve katkıda bulunma düşüncemizi ifade etmek istiyoruz. (05.12.2010)

 

   

* DSİ Tarafından İnönü Mevkiinde Ağaçlandırma Çalışması Başlatıldı.

Devlet Su İşleri tarafından, Ayrancı Barajı’nın güneyinde barajın kaynağını oluşturan derelerin kesiştiği bölgedeki İnönü mevkiinde ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı. Derneğimizin ağaçlandırma sahasının da bulunduğu bölgede önceki kesimler veya kuruma nedeniyle boşalan alanlara çeşitli türlerde orman ağaçlarının dikileceği öğrenildi.(05.12.2010)

 

 

 

* Ayrancı’da Ağaçlandırma Çalışmaları Sürüyor.

 Ayrancı Barajı’nın doğu tarafında Üçharman köyümüz sınırları içinde kalan 340 hektarlık alanda başlatılan ve Karaman İl Çevre ve Orman Müdürlüğü nezaretinde sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları hızla ilerliyor. Ayrancı ve çevresine inceleme gezisinde bulunan Karaman Valisi Süleyman KAHRAMAN ve beraberindeki heyet de ağaçlandırma sahasını gezerek fidan dikimine katıldılar.

Gezi sırasında fidan dikimi çalışmalarına katılım ve katkıda bulunmak amacıyla ağaçlandırma alanında bulunan dernek yöneticilerimiz ve gönüllülerimiz Kaymakam Ali KARAKAYA’nın tanıtımı ile Vali Süleyman KAHRAMAN’la kısa bir görüşme yaparak derneğimizin ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. (01.12.2010)

     

       

* Akbel Ailesinin Acı Kayıbı

Aslen Berendi köyümüzden olan Ayrancılı işadamlarımız Adil, Mustafa ve Süleyman AKBEL kardeşlerin annesi Dudu AKBEL'in vefatını üzüntüyle öğrendik. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

* Ayrancı Milli Eğitim Camiasının Acı Kayıbı: YİBO Öğretmenlerimizden Adil YILDIRIM Vefat Etti.

Önceki gün fenalaşarak kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleştiği öğrenilen Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğretmenlerinden Adil YILDIRIM bugün vefat etti. Değerli öğretmenimiz Adil YILDIRIM cenazesi öncelikle kendisinin ve eşi Nagihan YILDIRIM'ın görev yapmakta olduğu Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge okuluna getirilerek okul bahçesinde bir tören düzenlendi.

Törene Ailesi ve yakınlarının yanısıra başta öğrencileri ve mesai arkadaşları olmak üzere protokol temsilcileri ile çok sayıda seveni katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından okul müdürü Atila TAŞÇI, Adil YILDIRIM'ın özgeçmişi okurken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah MAMAŞ ve İlçe Kaymakamı Ali KARAKAYA tarafından da anma ve taziye konuşmaları yapıldı.

Daha sonra Adil YILDIRIM'ın cenazesi dualar ve gözyaşları eşliğinde yarın öğle namazından sonra toprağa verileceği Ereğli'ye uğurlandı. Değerli öğretmenimize Allah'tan rahmet, başta kederli ailesi ve yakınları olmak üzere tüm öğrencileri, Milli Eğitim Camiası ve sevenlerine başsağlığı dileriz. (05.11.2010)

* Derneğimizden Öğrencilere Giyim Yardımı

Derneğimizin girişimi ve hayırsever bir hemşerimizin katkılarıyla Ayrancı ve köylerindeki okullarda okuyan 22 adet öğrenciye eşofman ve spor ayakkabısından oluşan spor giyim yardımı yapıldı. Spor malzemelerinin bir kısmı öğrencilere dağıtılırken, köylerdeki öğrencilerin malzemeleri Dernek Yöneticilerimizce İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah MAMAŞ'a teslim edildi. (01.11.2010)

* Ayrancı Belediyespor Sezona Yenilgiyle Başladı

Karaman Amatör Kümede mücadele eden Ayrancı Belediyespor, sezonun ilk maçında kendi sahasında oynadığı maçta Güneyyurt Belediyespor'a 1-0 mağlup oldu. (01.11.2010)

* Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 87. yıl dönümü Ayrancı'da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar 28 Ekim günü öğlen ilçe protokolü tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. 29 Ekim günü sabah yine Atatürk Anıtı önünde yapılan kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılıp, öğrenciler tarafından şiirler okunurken, Atatürk ve Cumhuriyetle ilgili kompozisyon, şiir ve resim yarışmaları ile Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kutlamalar öğrencilerin tören geçiti ile son buldu. Akşam yapılması planlanan Fener Alayı ise yağmur nedeniyle iptal edildi.

       

     

* Kuyumcu Soyguncusu Yakalandı

Geçtiğimiz hafta Ayrancı'da Atatürk Caddesi üzerinde bulunan kuyumcuya gelerek tezgahın üzerindeki yaklaşık 13 bin lira değerinde altın yüzükleri aldıktan sonra kayıplara karışan soygunculardan birisi yakalandı.

Hırsızlık olayının ardından otomobille kaçan iki şüphelinin kimliğini kuyumcu dükkânının güvenlik kamerası kayıtlarından tespit eden Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Hırsızlık Bürosu ekipleri, şüphelilerin Adana’da ikamet ettiğini öğrendi. Bunun üzerine Adana’ya giden bir ekip kuyumcudan hırsızlığı gerçekleştiren Yücel A’yı yakalarken, diğer şüpheli Abdurrahman S’ye ulaşamadı. Karaman’a getirilen 22 hırsızlık olayından sabıkalı Yücel A. sevk edildiği mahkemece tutuklanarak Karaman M Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Polis, diğer şüpheli Abdurrahman S. hakkında yakalama kararı çıkarırken, kuyumcudan çalınan ve 13 bin lira değerinde olduğu öğrenilen 100 altın yüzüğe ulaşılamadı. (27.10.2010)

* Ayrancı’da Kuyumcu Dükkanı Soyuldu

Bugün sabah saatlerinde Atatürk Caddesi üzerindeki kuyumcu dükkanı kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından soyuldu. Altın almak bahanesiyle dükkana giren bir kişinin değişik ürünlere bakma isteğiyle dükkan sahibinin dikkatini dağıtarak tezgah üzerinde bulunan altınları alıp dükkan önündeki aracına binerek kaçtığı öğrenildi. (20.10.2010) 

* Berendi’den Durmuş ÇİĞDEMLİ Vefat Etti.

Aslen Berendi Köyü’nden olup Konya’da ikamet eden Mehmet Ali oğlu Durmuş ÇİĞDEMLİ vefat etti. Cenazesi bugün Konya’dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (16.10.2010 kaynak: Verilen Sela) 

* Küçükkoraş Köyü’nden Durmuş Ali ÇATAL Vefat Etti 

Aslen Küçükkoraş Köyü’nden olup Erdemli/Kocahasanlı’da ikamet eden, Hasan oğlu Durmuş Ali ÇATAL Vefat Etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Kocahasanlı’da kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.10.2010 kaynak: Verilen Sela) 

* Büyükkoraş Köyü’nden Fatma İNCEDAL Vefat Etti

Büyükkoraş Köyü’nden Rasim eşi Fatma İNCEDAL vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Büyükkoraş Köyü’nde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.10.2010 kaynak: Verilen Sela) 

* Kavuklar Köyü'nden Süleyman SÖZEL Vefat Etti

Aslen Kavuklar Köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Mehmet oğlu Süleyman SÖZEL vefat etti. Cenazesi bugün Ereğli Yeni Bağlar'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Melikli Köyü'nden Ali TAT Vefat Etti

Aslen Melikli Köyü'nden olup Üçharman köyü'nde ikamet eden Kerim oğlu Ali TAT vefat etti. Cenazesi saat 11.00'de Üçharman köyü'nde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Mevsimin İlk Karı Erken Yağdı

İki gündür etkili olan soğuk ve yağışlı hava bugün öğleden sonra Barajın yukarı kesimlerinde kara dönüştü. İnönü mevkiinde yağmurla karışık olarak başlayan kar 20-30 dakika hafif şekilde yağarken yağış nedeniyle hemen eridi. Kiraz Dağı'nın güneye bakan kısımlarında yer yer tutan kar, çok sıcak ve yağışsız geçen yazın ardından kendisini erken gösterdi.

Bu arada, iki gündür yağan yağmurlarla metrekareye düşen yağış miktarı 40 kg'a yaklaşırken, geçtiğimiz günlerde gelen selin ardından son günlerdeki yağmurlarla baraja az da olsa su girişinin başladığı ve su seviyesinin biraz yükseldiği görüldü. (09.10.2010)

* Hüyükburun Köyü'nden Yusuf DEMİREL Vefat Etti.

Aslen Hüyükburun köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Ali oğlu Yusuf DEMİREL vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli Ulu Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (09.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dokuzyol Köyü'nden Fatmanur SÖKER Vefat Etti

Dokuzyol Köyü'nden Ali kızı Fatmanur SÖKER vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Dokuyzyol köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (09.10.2010 kaynak: Verilen Sela) 

* Yağmur Memnun Etti

Dün akşam üzeri başlayan yağmur arasıra hafifleyerek gece boyunca devam etti. Sabaha kadar yağan yağmur Ayrancı merkezde metrekareye 25 kg'ı geçmiş olarak ölçülürken, uzun süren bekleyişin ardından yağan yağmur yeni ekim sezonu öncesi çiftçileri memnun etti. Sabah saatlerinde yağmur hafiflerken hava kapalı ve soğuk. (08.10.2010)

* Dede Mahalle'den Halil AKSU Vefat Etti

Dede Mahalle'den (Sarı Çoban) Mustafa oğlu Halil AKSU vefat etti. Cenazesi bugün Cuma namazından sonra Merkez Camii'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (08.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Beklenen Yağmur Geldi

Çok sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminin ardından bir kaç gündür esen rüzgarla soğuyan hava yağışa neden oldu. Bugün ikindi saatlerinde başlayan yağmur akşam saatlerinde durdu. Hava bulutlu ve sıcaklık azaldı. (07.10.2010)

* Sarıkeçili Yörükleri için Önerilen Yerleşim Yerleri Arasında Ayrancı da Var.

Bölgemiz çevresinde bugüne kadar göçebe bir hayat sürdüren ve ağırlıklı olarak hayvancılıkla geçinen Sarıkeçili Yörükleri'nin yerleşik hayata dönmesi çalışmaları sürdürülürken, 130 ailelik bir grubun yerleşimi için düşünülen yerler arasında Ayrancı'nın da bulunduğu ve yetkililer tarafından Yurtluk Tepesi'nin batısında yer alan bölgede incelemelerde bulunulduğu öğrenildi. (06.10.2010)

* Baraj yolu-Erdemli Yolu Kavşağında kaza

Dün akşam üzeri Ayrancı-Erdemli Karayolu ile Barajyolu kavşağında Osman Ünal (61) yönetimindeki 42 V 9910 plakalı otomobil ile Veli Çatal (54) yönetimindeki 70 DV 537 plakalı otomobilin çarpışması ile bir trafik kazası meydana geldi. Kazada her iki otomobil sürücüsü ile otomobillerde yolcu olarak bulunan Turgut (57) ve Hatice Bulut (48) ile Dürdane Ünal (61) yaralandı. Yaralılar ambulansla götürüldükleri Karaman Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi. (06.10.2010)

Yorum:  "Trafik yoğunluğu hızla artan Ayrancı-Erdemli Karayolu ile Baraj yolunun birleştiği noktaya yakın bir yerde olduğu öğrenilen ve neyse ki can kaybı olmadan atlatılan bu kaza, iki yolun kesiştiği ve görüş alanının kısmen dar olduğu kavşakta iyi bir düzenlemenin yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Daha önce de benzer kaza tehlikelerinin atlatıldığı kavşakta, uyarı levhalarından öte önlemler alınarak görüş alanının genişletilmesi yönündeki çalışmaların daha başka ve büyük kazalar yaşanmadan yapılmasını ilgili kurum ve kişilerden önem ve öncelikle rica ediyoruz."

* 2. Etap TOKİ Konutları Projesi İptal Edildi

Ayrancı'ya yapılması planlanan ve başvuruya açılan 2. Etap TOKİ Konutlarına yeterli talep gelmemesi nedeniyle projenin iptal edildiği ve başvuruda bulunan kişilere yatırdıkları peşinatların geri ödenmeye başladığı öğrenildi. (06.10.2010)

* Büyükbaş Hayvancılığa Yönelim Artıyor

Hayvan sayısının azalması ile yurt genelinde et ve süt fiyatları hızla yükselirken, yardım ve desteklemelerin de etkisiyle özellikle büyükbaş hayvancılığa ilgi artıyor. SYDV veya Kooperatifler kanalıyla alınan büyükbaş hayvanların yanısıra, desteklemelerden yararlanarak yapılan bireysel girişimlerin de arttığı gözleniyor.

Ziraat Bankası tarafından, teminat şartlarını yerine getiren kişilere en az 10 baş inek alımı için yapılacak projelerde girişimcilere 5 yıl vadeli ve faizsiz olarak hayvan başına verilen 5,500 TL kredi'nin çok ilgi gördüğü, bu kapsamda şube yetkisinde yaklaşık otuz kişinin müracaatta bulunduğu ve bir bölümünün işlemlerinin tamamlanarak yatırımın gerçekleştiği öğrenildi. Daha büyük projelerin ise Banka'nın bölge veya Genel Müdürlük yetkisinde işlem görmekte olduğu belirtildi. (06.10.2010)

* Ağızboğaz Köyü'nden Hasan TURAN Vefat Etti

Ağızboğaz Köyü'nden Mustafa oğlu Hasan TURAN vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ağızboğaz köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (06.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dar Gelirli Ailelere Gebe Düve Dağıtımı Yapıldı

 

Ayrancı Kaymakamlığı SYDV Tarafından Yapılan bir proje kapsamında sosyal güvencesi olmayan dar gelirli kişilere gebe düve dağıtımı yapıldı. 117 kişiye ikişer adet olmak üzere 234 adet ineğin dağıtılacağı projede ilk etap olarak gelen 80 adet gebe düve kontrol ve aşılamaları yapılarak, kura ile belirlenen hak sahiplerine dağıtıldı. (04.10.2010)

 

 

* Baraj'a gelen az miktarda sel suyu Göçmen Kuşları da Sevindirdi

Geçtiğimiz günlerde yüksek kesimlere bölgesel olarak yağan yağmur sonucu baraja az miktarda sel suyunun geldiği öğrenildi. Sel suyunun taşıdığı yiyecekler, suyun baraja karıştığı bölgelerde göçmen kuşlar için uygun bir beslenme ve konaklama alanı oluşturdu. Bu görüntü hızla tükettiğimiz sulak alanlara bizden başka canlıların da hak ve ihtiyaçları olduğunu bir kez daha hatırlattı. (02.10.2010)

   

* Ambar Köyü'nden İsmail ŞENCAN Vefat Etti.

Ambar köyü'nden Abdullah oğlu İsmail ŞENCAN vefat etti. Cenazesi yarın saat 09.00'da Ambar köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Hüyükburun Köyü'nden Ahmet DİKİCİ Vefat Etti

Hüyükburun köyü'nden Ahmet DİKİCİ'nin torunu, İbrahim oğlu Ahmet DİKİCİ vefat etti. Cenazesi bugün saat 10.00'da Hüyükburun köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.10.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Başarılı Öğrenciler Bilgisayar ile Ödüllendirildi

Ayrancılı 5 öğrenci başarıları nedeniyle İstanbul'da faaliyet gösteren Ayrancılılar Derneği tarafından bilgisayar ile ödüllendirildi. Ayrancı Çok Programlı Lisesinde yapılan Ödül ve dağıtım töreninde 6. sınıflarda SBS sonuçlarına göre en yüksek puanı alan YİBO öğrencileri Cemile Aslı Varol, Sefa Uyanık, 8.sınıf öğrencilerinden Gülsüm Harman, Kıraman İlköğretim Okulu 8.sınıf öğrencilerinden Tunahan Kössekoğlu ile Çok Programlı Lise 12.sınıf öğrencisi Arzu Gündoğdu bilgisayar ile ödüllendirildiler.(30.10.2010)

* Yeni Mezarlık Yeri Hazırlanıyor

Halen kullanılan Karaman Yolu üzerindeki Ayrancı Mezarlığı'nda mezar yerleri azalmaya başlayınca, Mezarlığın Karaman tarafındaki boş alan duvarla çevrilerek mezarlığın bu yönde genişletilmesi çalışmaları başladı.

* Kıraman Köyü'nden Hatun KIRAMAN Vefat Etti

Kıraman köyünden Mustafa eşi Hatun KIRAMAN vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından önce Kıraman köyü'nde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (27.09.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Yeni Mahalle'den Ahmet GARİP Vefat Etti.

 

Yeni Mahalle'den (Yumuk) Hüseyin oğlu Ahmet GARİP vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ayrancı Merkez camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, oğulları Dernek üyemiz Sn. Ali GARİP ile derneğimizin önemli destekleyicilerinden ve İstanbul Ayrancılılar Derneği etkin üyelerinden Sn. Muzaffer GARİP'e ve tüm yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.09.2010 Kaynak: Verilen Sela)

 

 

* Dokuzyol Köyü'nden Mustafa PİŞKİN Vefat Etti.

Dokuzyol Köyünden Süleyman oğlu Mustafa PİŞKİN Vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Dokuzyol köyü'nde kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.09.2010 kaynak: Verilen Sela)

* ilköğretim Haftası Kutlandı

Yeni öğretim yılının başlaması nedeniyle İlköğretim Haftası Kutlaması bugün Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bahçesinde yapıldı. Sıcak bir havada yapılan kutlamalara ilköğretim öğrencilerinin yanısıra ilçe protokolü ve az sayıda vatandaşın katıldığı gözlemlendi. Kutlamalarda öğretmen ve öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine uygun konuşmalar yapılıp şiirler okunurken, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci, okula yeni başlayan öğrencilere hoşgeldin çiçekleri sundu. Daha sonra öğrenci grupları resmi kurumlara ziyarette bulundular.  

* Çat Köyü'nden Yusuf SANDIKCI Vefat Etti

Aslen Çat Köyü'nden olup Konya'da ikamet eden, Mustafa Sabri oğlu Yusuf SANDIKCI vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Konya'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.09.2010)

* Hüyükburun Köyü'nden Kemal ÇUKURTAŞ Vefat Etti.

Hüyükburun köyü'nden Cuma oğlu Kemal ÇUKURTAŞ Vefat Etti. Cenazesi bugün saat 11.00'de Hüyükburun köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (17.09.2010)

* Hülya SAY Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Kütahya’da ikamet eden, (Göçmen) Recep DURMAZ’ın kızı ve Bekir SAY eşi Hülya SAY vefat etti. Cenazesi yarın Ayrancı Yeni Mahalle Camii’nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.09.2010)

 

 

 

* Ulu Mahalle'de Çukura düşen çocuk boğularak öldü.

Ulu mahalle'de ikamet eden Ramazan Çelik'in kızı Sıddıka Çelik (3) evlerinin yakınındaki inekler için açılan foseptik çukuruna düşerek boğulmuş olarak bulundu. Küçük çocuğun cenazesi Bayram günü Ayrancı Merkez Camii'den kaldırıldı. Minik hemerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.09.2010)

* Ağızboğaz Köyümüz Yakınlarındaki Demiryolu Geçitine Üst Geçit Yapılacak

Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda can kayıplı kazanın yaşandığı Ağızboğaz köyümüz yakınlarındaki demiryolu hemzemin geçitinin üzerine Karayolları tarafından Üst Geçit yapılacağı öğrenildi. Bu yıl başında ışıklandırma sağlanıp tam bariyerli hale getirilerek güvenliği artırılan geçitte, önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak olan üst geçitin yapılması ile kazaların son bulmasını diliyoruz.

* Karaağaç'tan Nazmiye GÜMÜŞ Vefat etti.

Karaağaç köyünden Kazım eşi Nazmiye GÜMÜŞ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Karaağaç köyünden kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.08.2010)

* Emine KIYAR Vefat Etti

Aslen Ayranc'lı olup Ereğli'de ikamet eden Murat Veli eşi Emine KIYAR vefat etti. Cenazesi bugün saat 10.00da Ereğli'den. kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.08.2010)

* Dede Mahalle'den Ali KÜÇÜKGENCAY Vefat Etti.

Dede Mahalle'den Hacı Mehmet oğlu Ali KÜÇÜKGENCAY vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.08.2010)

* Saray Köyü'nden Dursun SİRKECİ Vefat Etti

Aslen Saray köyü'nden olup Ereğli'de ikamet eden Emin eşi Dursun SİRKECİ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.08.2010)

* Atatürk Caddesi Üzerindeki Trafik Işıkları Hizmete Girdi.

Karayolları tarafından Karaman-Ereğli Karayolu üzerindeki Atatürk Caddesi'nin İstasyon Caddesi ile kesiştiği kavşağa kurulan trafik ışıkları hizmete girdi. Yolun Karaman ve Ereğli girişlerine de uyarı amaçlı trafik ışıkları konulurken Ereğli yolu ile Baraj Yolunun kesiştiği kavşağın da düzenleneceği öğrenildi.

* Hüyükburun Köyü'nden Cuma ÇUKURTAŞ Vefat Etti

Hüyükburun köyünden (Çukur) Mustafa oğlu, Cuma ÇUKURTAŞ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Hüyükburun köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (11.08.2010)

* Küçükkoraş köyünden Dudu DÖLEK Vefat Etti

Küçükkoraş köyünden Recep eşi Dudu DÖLEK vefat etti. Cenazesi bu gün saat 10.00'da Küçükkoraş köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.08.2010)

* Kıraman köyünden Döndü BAKICI Vefat etti.

Aslen Kıraman köyünden olup Ankara'da ikamet eden Musa eşi Döndü BaKICI vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.08.2010)

* Dokuzyol Köyünden Abdullah ERDEN (Kınacı) Vefat Etti

Dokuzyol köyünden Mehmet oğlu, "Kınacı" lakaplı Abdullah ERDEN vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 10.00'da Dokuzyol köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.08.2010)

* Kavaközü Köyü'nden Mehmet İNCEDAL Vefat etti

Kavaközü Köyü'nden Kazım oğlu Mehmet İNCEDAL Vefat etti. Cenazesi bugün saat 9.30'da Kavaközü köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.08.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dokuzyol Köyü'nden Sultan KARABULUT Vefat Etti

Aslen Küçükkoraş Köyü'nden olup Dokuzyol köyünde ikamet eden Mehmet eşi Sultan KARABULUT vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Dokuzyol köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.08.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dokuzyol Köyü'nden Fikriye KARAKÖSE Vefat Etti

Dokuzyol köyü'nden Süleyman eşi Fikriye KARAKÖSE vefat etti. Cenazesi bugün saat 11.00'de Dokuzyol köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.08.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Milli Eğitim Bakanı hemşerimiz Nimet ÇUBUKÇU Ayrancı'ya Geldi.

Milli Eğitim Bakanı hemşerimiz Nimet (BAŞ) ÇUBUKÇU bölgemize yaptığı gezi programı kapsamında Ayrancı'ya da gelerek, inşaatı tamamlanan 3 derslik ve 75 öğrenci kapasiteli Yunus Emre Anaokulu'nun açılışını yaptı. Törende bir konuşma yapan ilçemiz Kaymakamı Ali KARAKAYA Ayrancı'da sürdürülen Milli Eğitim yatırımları konusunda bilgi verip Bakan ÇUBUKÇU'ya katkıları nedeniyle teşekkür ederken, Ayrancı'ya Yüksek Okul Açılması ve Kapalı Sulama Sistemi kurulması konularında da desteklerini beklediğimizi ifade etti.

* Hışılayık Suyu, İçme Suyu Şebekesine Bağlandı

Hışılayık Tünelinden içme suyu getirilmesi için boru döşeme ve deneme çalışmalarının tamamlanmasının ardından içme suyu şehir şehir şebekesine bağlandı. (27.07.2010)

* Buğdaylı köyünden Mustafa ALTINIŞIK Vefat Etti

Aslen Buğdaylı köyünden olup Ayrancı'da ikamet eden Halil oğlu Mustafa ALTINIŞIK vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Yeni Mahalle Camii'nden kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.07.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Melikli Köyü'nden Fatma IŞIK Vefat Etti

Melikli köyünden Arif eşi Fatma IŞIK vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Melikli köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.07.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Hışılayık'tan Gelecek İçme Suyu Hattında Boru Döşenmesi Tamamlandı

Hışılayık Yeraltı Tünelinden Ayrancı'ya içme suyu getirilmesi için kullanılacak olan boru hattının döşenme çalışmasının tamamlandı. Test çalışmalarında çıkan aksaklıkların giderilmesinden sonra Pınarkaya köyü muhtarlığı ile yapılan protokol çerçevesinde hatta su verileceği öğrenildi.

* Kazada Ölü Sayısı 5'e yükseldi

Bugün sabah saatlerinde meydana gelen kazada yaralı olarak hastaneye kaldırılan Emine BAŞLAMIŞ'ın da hayatını kaybettiği ve daha önce hastanede vefat eden ve  kimliği belirlenemediği açıklanan hemşerimizin de Saray köyümüz muhtarı Selim SARAY'ın kız kardeşi Meryemana KÜTAHYA olduğu öğrenildi.

Kazada vefat eden Ömer, Nurcan, Hatice ve Emine BAŞLAMIŞ'ın cenazeleri yarın ikindi namazından sonra Saray Köyümüzden, Meryemana KÜTAHYA'nın cenazesi ise İstanbul'da kaldırılacağı öğrenildi. Kazada hayatını kaybeden tüm hemşerilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. (14.07.2010) 

* Gurbetçi Hemşerilerimiz Trafik Kazası Yaptı; 4 Kişi Öldü

Almanya’dan tatil  nedeniyle Ayrancı’ya gelmekte olan hemşerilerimizin bulunduğu Mehmet Başlamış (20) idaresindeki yabancı plakalı minibüs, saat 08.00 sıralarında Konya Ankara karayolunun 18. kilometresi Aşağıpınarbaşı Kavşağı'nda karşı yönden gelen ve kavşaktan dönüş yapan Nevzat Bayram idaresindeki 42 ALB 61 plakalı Karayollarına ait tankere yandan çarptı. Kazada minibüste bulunan aynı aileden 6 kişi, çarpmanın şiddetiyle hurdaya dönen minibüste sıkıştı. 

Kazada, araç içinden çıkarılan Ömer Başlamış (48) ile eşi Nurcan Başlamış (48) olay yerinde hayatını kaybetti. İtfaiye tarafından araçtan güçlükle çıkarılan yaralılardan sürücü Mehmet Başlamış, Hatice Başlamış (19), Emine Başlamış (14) ve ismi belirlenemeyen bir kadın ambulanslarla Konya'daki çeşitli hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı. Yaralılardan durumu ağır olan kimliği belirlenemeyen kadın ile 19 yaşındaki Hatice Başlamış tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. (14.07.2010)

* Ayrancı'dan Hafize SEVİNÇ Vefat Etti

Eski Ayrancılılardan, merhum Ali SEVİNÇ eşi Hafize SEVİNÇ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı  Yeni Mahalle Camii'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.07.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Hüyükburun Köyü’nden Hasan SESCİ Vefat etti

 Hüyükburun Köyü’nden (Küçük) Hasan SESCİ Vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Hüyükburun Köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.07.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* İnönü Caddesi'nin Karaman-Ereğli Karyoluna çıkışı trafiğe kapatıldı

Karaman-Ereğli Karayolu üzerindeki Atatürk Caddesi ile İstasyon Caddesi kavşağına karayolları tarafından kurulacak olan trafik sinyalizasyon ışıkları öncesinde kavşakta bazı düzenlemeler yapıldı. Yeni düzenlemede İnönü Caddesi ve Belediye Otoparkından Atatürk Caddesine giriş ve çıkışlar engellendi. (30.06.2010)

* Kanalizasyon Şebekesinin Proje Çizimi İçin Çalışmalar Başladı

İller Bankası tarafından programa alınarak Ayrancı'ya yapılacak olan Kanalizasyon Şebekesinin proje çizimi için çalışmalar başladı. Çalışmalarda öncelikle tüm cadde ve sokaklarda müteahhit firma elemanlarınca ölçüm çalışmaları yapıldı. (30.06.2010)

* Merkez Cami'de Onarım Çalışmaları Yapılıyor

Ayrancı Merkez Camii, başlatılan ayrıntılı tadilat çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Ramazan ayına kadar bitirilmesi amaçlanan çalışmalarda tesisat ve doğramaların yenilenmesi, boya, badana gibi çalışmalar yapılacağı öğrenildi. (225.06.2010)

* Hüyükburun Köyü’nden Memiş ÖCAL Vefat etti

 Hüyükburun Köyü’nden Durmuşali oğlu Memiş ÖCAL Vefat etti. Cenazesi yarın saat 11.00’de Hüyükburun Köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.06.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun. (17.06.2010)

* ÇYDD Genel Başkanı Aysel ÇELİKEL Ayrancı'da

Ayrancılı hemşerimiz Sn. Murtaza ÇELİKEL'in eşi olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL, Ayrancı'ya geldi. Ereğli ve Karaman Şubelerinin açılışı için Genel Başkan Yardımcısı Sn. Nihal KIZIL ile bölgemize gelen Sn. Aysel ÇELİKEL Ayrancı Belediyesi ve Ayrancı Kaymakamlığı'nı ziyaret ederken, dernek yöneticilerimiz ile de bir görüşme yaptı.

Görüşmede Sn. Aysel ÇELİKEL'e derneğimizin çalışmaları hakkında bilgi verilirken, Ayrancılı öğrencilerimiz için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden geçen yıl sağlanan burs desteği için teşekkür edilip desteğin sürdürülmesi talebinde bulunuldu. (16.06.2010)

* Ereğli'de Özel Eğitim Şenliği

Ereğli'de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ereğli Türk Telekom Müdürlüğü işbirliği ile 1. Ereğli Özel Eğitim Şenliği ve Özel Çocuklar Spor oyunları düzenlendi. Ereğli'deki ilköğretim okullarının özel eğitim sınıfları ile Rehabilitasyon Merkezlerinin öğrencilerin katıldığı Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen şenlikte özel eğitim öğrencileri çeşitli oyun ve sportif etkinliklerle bir araya gelirken,  özel eğitim çocukları ve Huzurevi'nden gelen yaşlı konuklar kaynaşma ve dayanışma ortamında aileleri ve eğitimcileri ile birlikte piknik ortamında eğlendiler. 

Dernek yönetici ve temsilcilerimizin de Ereğli Türk Telekom Müdürü Hızır DOĞRU'nun daveti ile katıldığı şenlik sonunda çocuklara küçük hediyeler ve katılım belgeleri verilirken bir sonraki şenlikte buluşmak üzere topluca veda edilerek hatıra fotoğrafı çektirildi. (15.06.2010)

   

   

* Ayrancı'dan Zeynep DURANEL Vefat Etti

Eski Ayrancılılardan, Abdülhamit eşi Zeynep DURANEL vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ayrancı  Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.06.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dolu ile Gelen Yaz Yağmuru Korkuttu

Bir süredir etkili olan Yurt genelindeki yağışlı havaya rağmen Ayrancı'da zayıf yağış geçişleri yaşanmışken, bugün ikindi saatlerinde gökgürültülü bir dolu yağışı ile gelen ve yaklaşık yarım saat etkili olan yağmur korkuttu. 10-15 dakika süre ile sık ve iri taneli olarak yağan dolunun, düştüğü bölgelerde tarımsal ürünlere zarar verdiği öğrenildi. (10.06.2010)

   

* Ağızboğaz Köyü'nden Hakan ÇEKMECE Vefat Etti.

Dün gece meydana gelen kazada Ağızboğaz köyünden Mustafa oğlu Hakan ÇEKMECE vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ağızboğaz köyünden kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.06.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Kıraman Köyü'nden Cemal YEŞİLTAŞ Vefat Etti.

Dün gece meydana gelen kazada Kıraman köyünden Ese oğlu Cemal YEŞİLTAŞ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Kıraman köyünden kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.06.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Ereğli Yolu'nda üst üste 2 Kazada 3 kişi öldü

İlk kazada dün gece Ereğli yolu üzerindeki Petrol İstasyonu yakınlarında Erkan Paslı (28) yönetimindeki 15 ND 485 plakalı kamyon, Cemal Yeşiltaş'ın kullandığı plakasız motosikletle çarpıştı. Motosiklet sürücüsü Cemal Yeşiltaş, kaza yerinde öldü. 

Kazanın ardından bir süre trafiğe kapatılan ve kontrollü olarak geçişe izin verilen yolda ilerleyen Hakan Çekmece (26) yönetimindeki  42 YB 191 plakalı araç kaza mahalindeki 15 ET 775 plakalı kamyona çarptı. Araç sürücüsü Hakan Çekmece olay yerinde hayatını kaybederken, araçta bulunan ve yaralı olarak Ereğli Devlet hastanesine kaldırılan Dede Çetinkaya da müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. (10.06.2010)

* Melikli Köyü'nden Civan Ali kızı Sultan Vefat Etti

Aslen Melikli Köyü'nden olup Kıbrıs'ta ikamet eden, Civan Ali kızı Sultan vefat etti.  Cenazesi bugün Kıbrıs'ta kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.06.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Karaağaç Köyü'nden Celal BORLU vefat etti

Karaağaç köyünden Ali oğlu Celal BORLU vefat etti. Cenazesi saat 10.00'da Karaağaç Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.06.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Böğecik Köyü'nden Mehmet KARATAY Vefat Etti

Böğecik Köyünden Musa oğlu Mehmet KARATAY vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Böğecik köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.06.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Sıcak Hava ve Rüzgar Yangın Riskini Artırıyor.

Havaların iyice ısınması nedeniyle hızla sararmaya ve kurumaya başlayan ot ve ekinler yangın riskini artırırken Karaman yolu üzerindeki eski bir bahçe yerinde kuruyan otların alev alması sonucu başlayan yangın evlere ulaşmadan Ayrancı İtfaiyesinin de müdahalesi ile söndürüldü. Daha sonra Dokuzyol (Orzala) köyümüz yakınlarında çıkan yangında ise İtfaiyenin müdahalesine rağmen 250 evlek (100 Dekar) ekinin tamamen yandığı öğrenildi. (02.06.2010)

* Kaymakam Ali KARAKAYA Göreve Başladı

Askerlik görevini tamamlayan Kaymakam Ali KARAKAYA ilçemizdeki görevine tekrar başladı. (01.06.2010)

* Ambar Köyü'nden Hasibe MAVİ Vefat Etti

Ambar köyünden Salih eşi, Hasibe MAVİ vefat etti. Cenazesi yarın saat 9:00'da Ambar köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.05.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dokuzyol Köyü'nden Hamdi Parmaksızoğlu Vefat Etti

Dokuzyol Köyü'nden Halil oğlu Hamdi PARMAKSIZOĞLU vefat etti. Cenazesi saat 10:00'da Dokuzyol köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.05.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Kaymakam Ahmet ÖZKAN Görevinden Ayrıldı.

Ayrancı Kaymakamı Ali KARAKAYA'nın askere gitmesi nedeniyle göreve vekaleten atanan Kaymakam Ahmet ÖZKAN, Kaymakam Ali KARAKAYA'nın askerlik görevini tamamlaması nedeniyle görevinden ayrıldı. Kaymakam Ali KARAKAYA'nın da önümüzdeki günlerde göreve başlayacağı öğrenildi. (19.05.2010)

* 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı.

Kutlamalar sabah saat 9.00'da Atatürk Anıtına Çelenk Konulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başladı. Daha sonra Ayrancı Stadında yapılan gösteriler bölümü'nde Kaymakam Ahmet ÖZKAN, Garnizon Komutanı Yusuf DUMLUPINAR ve Belediye Başkanı Yüksel BÜYÜKKARCI öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmalar ile Atatürk'ün Gençliğe hitabesi ve Gençliğin Ata'ya Cevabının okunmasının ardından kız ve erkek öğrencilerin fon grubu gösterileri sunuldu ve halk oyunları ekibi izleyicileri coşturdu.

Programın final gösterisinde ise tüm öğrencilerin oluşturduğu fonun ortasında "Atam İzindeyiz" pankartı ve her iki yanında büyük Türk Bayraklarının açılması izleyicilerden büyük alkış aldı. (19.05.2010)   

* Aksaray Üniversitesi MYO Süt Ürünleri Bölümü Öğrencileri Divle Obruğu ve Tulum Peynirimiz İçin Ayrancı'ya İnceleme Gezisine Geldiler.

Aksaray Üniversitesi MYO Süt ve Ürünleri Bölümü'den  Yrd.Doç. Dr. Ayhan DURAN ve son sınıf öğrencilerinden yaklaşık 30 kişilik öğrenci grubu  derneğimizin web sitesi aracılığı ile haberdar oldukları Divle Tulum Peyniri ve Obruk mağarasında incelemelerde bulunmak üzere Ayrancı'ya geldiler.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen gezide İlçe Tarım Müdürlüğümüz personeli, Tarım Danışmanı ve "Benim Peynirim Divle Projesi" sorumlusu Veteriner Hekim  Mehmet Ali USTACI gruba rehberlik edip bilgi verirken, tulum peynirimiz ve obruk mağarasının tanıtımı ve geliştirilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu.

Daha sonra İnönü mevkiindeki piknik alanında geziye katılanlara derneğimizce ikramda bulunulurken, köy muhtarımız Cenan CAN tarafından temin edilen (bu yılın peynirleri henüz yapılmakta olduğunu için) geçen yıldan kalan bir tulum peyniri öğrencilere tanıtılıp, tattırıldı.

Okul Müdür Yardımcısı Ayhan DURAN burada yaptığı konuşma ile bu tip teknik gezilerin öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini artırmak için iyi bir fırsat olduğunu belirterek, katkıda bulunanlara teşekkür ederken 3 yıldır gezinin gerçekleşmesine katkıları nedeniyle Dernek Başkanımız Necibe GÜNGÖR, üye Erol GÜNGÖR ve rehberlik hizmetleri nedeniyle Veteriner Hekim Mehmet Ali USTACI'ya Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet SAĞLAM adına birer teşekkür belgesi ve hediyeler verdi.

Biraz rüzgarlı da olsa hoş bir bahar havasında yenilen yemeğin ardından, doğa ile kucaklaşan öğrenciler kısa bir de gezinti yaptılar.

Daha sonra yere l üreticilerimizden Sultan ILKI  tarafından, deri tulumun hazırlanması, peynirimizin mayalanması, hazırlanması ve deri tuluma basılmasına kada r geçen geleneksel üretim süreci öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi.

Bu gezilerin Divle Tulum Peynirimizin ve Obruk Mağaramızın tanıtımı ve bilimsel gelişimine katkıda bulunması dileğiyle, gösterdikleri ilgi için Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet SAĞLAM, Aksaray MYO Süt ve Ürünleri Bölümü Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Ayhan DURAN ve öğrencilerine teşekkür ederiz. (www.ayranci.org / 18.05.2010)

Not: Gezi Fotoğrafları, daha sonra Fotoğraf Galerisine eklenecektir.

* Üçharman Köyü'nden Enes Bakıcı vefat etti

Üçharman köyümüzden Halil İbrahim oğlu Enes Bakıcı vefat etti. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (Kaynak: Verilen sela)

* Karaağaç Köyü'nden Cahit Gümüş Vefat Etti

Karaağaç Köyümüzden Sabri oğlu Cahit Gümüş vefat etti. Cenazesi ikindi namazından sonra Karaağaç Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (16.05.2010 Kaynak: Verilen sela)

* Ayrancı'da İçme Suyu Gerginliği

Ayrancı'da bitmez bir hikayeye dönen Hışılayık'tan İçme Suyu Getirilmesi çalışmaları protesto edildi.

Ayrancı'ya Hışılayık Yeraltı tünelinden içme suyu getirilmesine yönelik olarak önceki yıllarda başlatılan çalışmalar, istimlak prosedürüne ilişkin bazı itirazlar ve tünel yakınlarındaki Pınarkaya köylülerinin çalışmalara fiziki direniş ve engellemeleri nedeniyle tamamlanamadan 2007 yılında durdurulmuş ve konu mahkemeye intikal etmişti.

İstimlak ve mahkeme sürecinin tamamlanmasının ardından, büyük bir bölümü önceden tamamlanmış olan proje Ayrancı Belediyesi'nce tekrar ihaleye çıkarılarak çalışmalar bir süre önce tekrar başlamıştı. Güvenlik önlemleri alınarak başlatılan çalışmalar köylülerin müdahaleleri ile tekrar durdurulmak zorunda kalınınca, Karaman Valiliği'nin de devreye girmesi ile taraflar Ayrancı Belediyesi, Akçaşehir Belediyesi ve Pınarkaya Köy Muhtarlığı arasında görüşmeler başladı.

Taraflar arasında Hükümet Konağı'nda toplantı yapılırken, akşam saatlerinde Ayrancı Belediyesi, daha sonra da Hükümet Konağı önünde toplanan bir grup vatandaş, Devlet tarafından başlatılan ve büyük bölümü tamamlanmış olan bir proje ve kesinleşmiş Mahkeme kararları bulunmasına rağmen projenin bir türlü tamamlanamamasını ve çalışmaları engelleyenleri protesto ederek, yetkilileri göreve çağırdı. Bir grup gösterici de Karaman-Ereğli Karayolunda oturma eylemi yaparak yolu bir süre trafiğe kapattı.

İlerleyen saatlerde bir açıklama yapan Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, toplantıda Karaman Valiliği'nce Pınarkaya köyüne verilen ilave güvenceler ile anlaşmaya varılarak ek bir protokol imzalandığını ve boru döşeme çalışmaların kaldığı yerden devam edeceğini belirtti. (14.05.2010)

* Tüm annelerimizin "Anneler Günü" Kutlu Olsun.

                               

* 11. Hıdrellez Şenlikleri Yapıldı

Geleneksel Ayrancı Hıdrellez Şenliklerinin onbirincisi Ayrancı Barajındaki kutlama alanında Ayrancı içinden ve dışından hemşerilerimizin katılımı ile kutlandı. Şenlik ateşinin yakılması ile başlayan kutlamalar protokol konuşmalarının ardından halkoyunu ekipleri ve Türk Halk Müziği sanatçılarının gösterileri ile sona erdi. Ayrancı Belediyesi ile Mahalle ve köy muhtarlıklarınca kurulan çadırlarda da konuklar ağırlandı. Ancak Kutlamaların sırasında Hıdrellez Şenliğimizin halka malolmuş, bir araya getirici özelliklerini zedeleyebilecek bazı olayların yaşandığı da görüldü.

Derneğimiz de şenlik kapsamında her yıl olduğu gibi bir çadır kurup kermes düzenledi ve konuklarımızı ağırladı. (08.05.2010)

* Dobalan Bolluğu Sevindiriyor

Bu yıl her zamankinden önce ve çok bol olarak bulunan dobalanın, bahar yağmurlarının uygun gitmesiyle toplanma dönemi de uzayınca bölgemiz için önemli bir gelir kaynağı oluşturdu. Günlük 10-15 kiloya varan miktarda dobalan bulan kişilerin sıkca duyulması ve Bolca bulunması nedeniyle tüccar ve alıcıların da ilgi göstermesiyle bölgemizden her gün tonlarla ifade edilen miktarlara varan dobalanın (keme) 10 TL civarında bir fiyatla alımı yapılıyor. (04.05.2010) Dobalan Nedir?

* Ayrancı'ya Yeni İtfaiye Aracı

Ayrancı Belediyesi tarafından İstanbul'daki bazı Ayrancılı hemşerilerimizin katkıları ile temin edilen yeni ve daha donanımlı bir itfaiye aracı hizmete girdi. Daha önce yaşanan yangınlarda eski itfaiye aracımızın yetersizliğini dile getirip, gerekliliğini her sefer vurguladığımız daha donanımlı bir itfaiye aracının teminine katkıda bulunan herkese teşekkür ederken, hiç ihtiyaç duyulmamasını dileriz. (04.05.2010)

* Üçharman köyü'nden Bilal İLGİ Vefat Etti

Üçharman Köyü'nden Mustafa oğlu Bilal İLGİ vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Ereğli Ulu Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (24.04.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Hüyükburun Köyü'nden Ramazan DEMİREL Vefat Etti

Hüyükburun Köyü'nden Ali oğlu Ramazan DEMİREL vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Karaman'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (24.04.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Çat Köyü'nden Hatice AL Vefat Etti

Çat Köyü'nden Eyüp AL'ın eşi Hatice AL vefat etti. Cenazesi, saat 11'de Çat Köyü'nde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.  (24.04.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ayrancı'da da coşkuyla kutlandı. Kutlamalar sabah saat 9.00'da Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. Öğrenci gruplarının kurumları ziyaretlerinin ardından, Ayrancı YİBO bahçesinde günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, anasınıfı ve ilköğretim öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler izleyicilere sunuldu. (23.04.2010)

*  İkinci Etap TOKİ Konutları İçin Başvurular Başladı

Toplu Konut İdaresi tarafından Ayrancı'da yapılması planlanan ikinci etap konutlar için başvurular kabul edilmeye başlandı. B1 (87 m2, 2+1) ve C1 (122 m2, 3+1) olarak inşa edilecek konutlardan edinmek isteyen kişilerin başvuru bedelini 15 Haziran tarihine kadar TOKİ'nin Ayrancı Ziraat Bankası'ndaki hesabına yatırarak Ayrancı Belediyesine başvurmaları gerekmektedir.

Blok Tipi

Kat Adedi

Konut Tipi

Brüt Alan (m2)

Blok Sayısı

Konut Sayısı

Ortalama Satış Fiyatı (TL)

Başvuru Bedeli

Sözleşmede Ödenecek Tutar

Taksit Sayısı

Ortalama Taksit Tutarı

B1

B+Z+3

2+1

87,2

8

128

75,197

6,000

3,024

180

368

C1

B+Z+3

3+1

122,46

4

64

106,659

10,000

5,999

120

758

 

* Hüyükburun Köyü'nden Ayşe AYDINLI Vefat Etti.

Hüyükburun köyü'nden Mulla eşi Ayşe AYDINLI vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Hüyükburun Köyü'nde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (22.04.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Bahar Yağmurları Sürüyor

Geciken bahar yağmurları devam ediyor. Dün öğleden sonra dolu yağışı ile başlayan ve aralıklarla dalga dalga gelen dolu ve yağmur yağışı akşam saatlerine kadar sürdü. Yağışın mevzii olması nedeniyle kısım kısım farklılık gösteren yağışta, Ayrancı Merkezdeki ölçüm noktamızda metrekareye düşen yağış 20 kg'ı buldu. Hava sıcaklığı da biraz azaldı. (22.04.2010)

* Geleneksel Hıdrellez Şenlikleri 8 Mayıs'ta

Geleneksel Ayrancı Hıdrellez Şenliklerinin onbirincisi 8 Mayıs'ta Ayrancı Barajı'ndaki kutlama alanında yapılacak. Şenlikler kapsamında derneğimizce her yıl düzenlenen kermesimiz için çalışmalarımız sürmekle birlikte malzeme maliyetlerindeki aşırı artışa rağmen, kaynak ve destek yetersizliği nedeniyle de belirsizlik yaşanmaktadır. (21.04.2010)

* Akpınar Köyü'nden Ayşe GÖZEL Vefat Etti

Dünkü kazada hayatını kaybeden Akpınar Köyü'nden Musa eşi Ayşe GÖZEL'in cenazesi bugün öğle namazından sonra Akpınar Köyü'nden kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.04.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı'da Trafik Kazası: 1 Ölü, 2 Yaralı

Bugün ikindi saatlerinde Ereğli yolu üzerindeki Baraj Yolu kavşağında meydana gelen kazada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Savaş Küçüktülü yönetimindeki 42 V 1554 plakalı otomobil, Baraj Yolu kavşağında Nedim Ateş (34) idaresindeki 34 JJR 35 plakalı yem yüklü kamyonla çarpıştı. Kazada, otomobilde bulunan Ayşe Gözel (51) hayatını kaybetti. Sürücü Savaş Küçüktülü ile otomobilde bulunan Hacer Küçüktülü (50) ağır yaralandı. Yaralılar, Karaman Devlet Hastanesine kaldırıldı. Kamyon sürücüsü Nedim Ateş, gözaltına alındı. (17.04.2010)

* Musa Mahalle'den Orhan TAŞÇI Vefat Etti

Musa Mahalle'den Cuma oğlu  Orhan TAŞÇI Vefat etti. Cenazesi yarın saat 10.00'da Musa Mahalle'den kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (17.04.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Yağışlar Devam Ediyor

Dün sabah erken saatlerde başlayan ve bugün ikindi saatlerine kadar aralıklarla ve hafif şekilde de olsa yağan yağmur sevindirdi. Ayrancı Merkez'de metrekareye düşen yağış miktarı 20 kg'ı geçerken, sıcaklık da oldukça azaldı. Yüksek kesimlerdeki bazı köylere de tekrar kar yağdığı öğrenildi. (12.04.2010)

* Dokuzyol Köyü'nden Cennet ÖÇAL Vefat Etti.

Dokuzyol Köyü'nden Hüseyin eşi Cennet ÖÇAL Vefat Etti. Cenazesi öğle namazından sonra Dokuzyol Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.04.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dokuzyol Köyü'nden Süleyman KARAKÖSE Vefat Etti.

Dokuzyol Köyü'nden Veli oğlu Süleyman KARAKÖSE Vefat Etti. Cenazesi yarın saat 10.00'da Dokuzyol Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (09.04.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Uzun Zamandır Beklenen yağmur sevindirdi.

Oldukça kurak geçen bahar günlerinin ardından, dün sabah saatlerinde başlayan yağmur aralıklarla gündüz ve gece de devam etti. Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 10-12 kg olurken, yüksek kesimlerdeki bazı yerlere kar da yağdığı öğrenildi.

Bu yıl erken ve yaygın olarak bulunan dobalanın yağıştan olumlu etkilenmesi beklenirken, kuraklık nedeniyle su tutularak ekinler sulanmaya başladı. (08.04.2010)

* Küçükkoraş Köyü'nden Hasan ÇATAK Vefat Etti

Küçükkoraş Köyü'nden Osman oğlu Hasan ÇATAK Vefat Etti. Cenazesi Öğle namazından sonra Karaman Yeşil Cami'den kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (07.04.2010 kaynak: Verilen Sela) 

 * Hacı KÜTAHYA Vefat Etti

Dede Mahalle'den Tahir oğlu Hacı Kütahya vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Merkez Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.04.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Öğrencilerin Ayrancı İçin Hazırladıkları Projeler Yarıştı

Ayrancı Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinden öğrencilere açık olarak düzenlenen “Ayrancı’nın Güzelleştirilmesi, Geliştirilmesi ve kalkınması için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Nasıl bir Ayrancı hayal ediyorsunuz?” konulu proje yarışması dün yapıldı. Yarışma için öğrenciler tarafından hazırlanan ve sunulan 35 adet proje, dernek başkanımız Necibe Güngör’ün de bulunduğu jüri tarafından değerlendirildi ve 7 adet proje finale kaldı.

Belediye Düğün Salonu’nda yapılan finalde, finalist öğrenciler projelerini Ayrancı Kaymakamı Ahmet Özkan ve katılımcı konuklar önünde bir kez daha sundular. Jüri tarafından önceden belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme sonucu Berendi İÖO öğrencisi Cennet AKKAŞ’ın projesi birinci,  Kıraman İÖO öğrencisi Asude GÖZELLER’in projesi ikinci, Ayrancı ÇPL Öğrencisi Merve ÖZCAN’ın projesi üçüncü, Ayrancı YİBO öğrencisi Seher GÖKYEL’in projesi de dördüncü oldu. Dereceye giren öğrenciler Ayrancı Kaymakamlığı tarafından ödüllendirilirken derneğimizce de ilk dört sırayı alan öğrencilere teşvik amaçlı ödül verildi.(02.04.2010)

   

   

* Kavaközü Köyü'nden Zühre İncedal Vefat Etti

Kavaközü Köyü'nden Galip İncedal'ın eşi, Ahmet İncedal'ın annesi Zühre İncedal vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Kavaközü köyü'nde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.03.2010 kaynak: Verilen Sela)

* "Fidan Dikimi Etkinliğimizden Fotoğraflar", Fotoğraf Galerimize Eklenmiştir.

* Yağışlar Yetersiz, Barajdan sulama sezonu başladı

Bahar aylarının oldukça kurak ve ılık geçmesi ile ekinlerin su ihtiyacı göstermesi üzerine Ayrancı barajından sulama yapan Ayrancı merkez ve köyler arasında mevcut suyun paylaşımı erken yapılırken kanallara su tutularak sulama sezonu başladı.

İki gündür görülen bulutlu ve nispeten serin havaya rağmen, arasıra yağan zayıf yağmur dışında beklenen yağış görülmedi. (29.03.2010)

* Üçharman Köyü'nden Ali Karcı Vefat Etti

Üçharman Köyü'nden emekli öğretmen Ali Karcı vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'de kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.03.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Orman Haftası Nedeniyle Derneğimizce Fidan Dikimi Yapıldı

Derneğimiz tarafından başlatılan kampanya kapsamında doğasever hemşehrilerimizin katkılarıyla ilk etapta temin edilen 250 adet fidan, İnönü mevkiinde hazırlanan ağaçlandırma sahasına dernek üyelerimiz ve gönüllüler tarafından dikildi.

Fidan dikim çalışmalarına Ayrancı Kaymakamı Ahmet ÖZKAN’ın yanısıra bazı resmi kurum ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile köy muhtarları ve gönüllüler de katılarak destek verdiler.

Dernek başkanımız Necibe GÜNGÖR ağaçlandırma çalışmalarına destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ederken beklenen ilgi ve desteğin görülmesi halinde ağaçlandırma çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde de süreceğini ifade etti. Ayrancı Kaymakamı Ahmet ÖZKAN da dernek yöneticileri ve katılımcılara teşekkür ederek ağaçlandırmanın ve ilçede sürdürülen ağaçlandırma çalışmalarına vatandaşlar ile sivil toplum kuruluşlarının katılımının öneminden söz etti.

Sıcak hava nedeniyle adeta bir piknik havasında yapılan fidan dikiminden sonra katılımcılara ikramda bulunuldu ve piknik yeri olarak yeniden düzenlenen dere kenarında kısa bir gezi yapıldı.

     

     

Not: Tüm Fotoğraflar ve Teşekkür yazımız kısa bir süre sonra eklenecektir.

* Ayrancılı Öğrenciler Badminton’da Başarılarını Sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde Ayrancı Çok Programlı Lisesi’nin Badminton’da il birincisi olmasından sonra, Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu da Karaman’da yapılan karşılaşmalar sonrasında Küçükler, Yıldız Kızlar ve Yıldız Erkekler kategorilerinde 3 birincilik daha aldı.

Başarılı badmintoncu öğrenciler ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Babaoğlu İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen satranç turnuvalarında dereceye giren öğrenciler Ayrancı Kaymakamı Ahmet ÖZKAN ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nü ziyaret ettiler. (22.03.2010)

*  Üçharman Köyü'nden İbrahim ŞAN Vefat Etti.

Aslen Üçharman köyümüzden olup Ereğli'de ikamet eden Mehmet oğlu İbrahim ŞAN vefat etti. Cenazesi bugün saat 14:00'de Üçharman Köyümüzden kaldırılacaktır. Merhuma  Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (21.03.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Ayşe PARLAK Vefat Etti

Merhum Nuri PARLAK eşi Ayşe PARLAK vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Ayrancı'da kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (21.03.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Fidanlar Toprakla Buluşuyor

Hemşerilerimizin katkılarıyla İnönü mevkiinde ağaçlandıracağımız alan hazırlanıyor. Temin edilen ve satın alınan ilk grup fidanlar önümüzdeki günlerde dikilerek toprakla buluşturulacak. Katkıda bulunan hemşerilerimize teşekkür eder, diğer hemşerilerimizin de çalışmalara katılım ve katkılarını bekleriz. (19.03.2010)

   

* Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Kutlandı

Çanakkale Zaferi'nin 95. yılında, Çanakkale Şehitlerini ve Şehitlerimizi Anma programı düzenlendi. Program, Atatürk Anıtı'na Çelenk konulması ile başladı. Daha sonra düğün salonu'nda devam eden programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, öğrenciler tarafından şiirler okundu, mini tiyatro gösterisi sunuldu ve  kahramanlık türküleri söylendi. (18.03.2010)

* Ayrancı Belediyesi'nden Çanakkale Şehitleri Anma Toplantısı

Ayrancı Belediyesi tarafından, Çanakkale Şehitleri Anma Günü nedeniyle Belediye Düğün Salonu'nda Araştırmacı Yazar Fahrettin Alişar'ın katılımı ile bir konferans düzenlendi. (17.03.2010) 

 

* Çiçek Açan Kayısı Ağaçları Soğuktan Zarar Gördü

Dün sabah yağan yağmur ve karın ardından rüzgarın da kuzeyden esmeye başlamasıyla soğuyan hava gece sıfırın altındaki değerlere düşünce büyük ölçüde çiçek açmış olan kayısı ağaçlarının soğuk vurmasından önemli ölçüde zarar gördüğü öğrenildi. (17.03.2010)

* Erkenci Baharın ardından Kış Hatırlatması

Oldukça ılık geçen günlerin ardından dün sabah ve akşam saatlerinde az miktarda yağan yağmurun ardından gece ve sabaha karşı biraz da kar yağdı. Ağaçlar ve çatı üstlerinde az da olsa tutan kar sabah saatlerinde erimeye başladı. Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı yaklaşık 3 kg oldu. Hava sıcaklığı biraz düşerken bugün öğle saatlerinde hava açık ve güneşli. (16.03.2010)

 

* Ayrancı Belediyespor Son Maçında Galip

Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, sezonun son maçında Sağlıkspor'u 6-4 yendi. (15.03.2010)

* Dobalan Kendini Gösterdi

Yöremizde dobalan, diğer bazı yerlerde ise domalan, dolaman,  keme, tombalak gibi isimlerle anılan ve toprak altında doğal olarak kendiliğinden yetişen patates veya yerelması görünümünde bir mantar türü olan dobalan havaların ılık geçmesi ile bu yıl daha erken görülmeye başladı.

İklim şartlarının uygun geçtiği ve bulunabildiği yıllarda yöre halkı için iyi bir gelir kaynağı oluşturan dobalanın bulunmaya başlaması ile kilosunun 20-25 TL’den satılmaya başladığı öğrenildi. (14.03.2010)

 

* Baraj’da Su Seviyesi Yükseliyor.

Beklenen bahar yağmurları henüz yeterince görülmemekle birlikte, Kocadere’den düzenli şekilde su girişi olması nedeniyle barajda biriken su seviyesi yükselmeye devam ederken geçen yıl aynı dönemdeki su seviyesinden de fazla olduğu görülüyor. (14.03.2010)

14.03.2010

14.03.2009

* Ayrancı Beyazlara Büründü

Cemrelerin düşmesi ve sıklıkla etkili olan Güney’den esen rüzgarlarla oldukça ılık geçen bahar günlerinin ardından hızla çiçek açan kayısı ağaçları beyazlara büründü. Diğer ağaçların da çiçek açmaya veya gözlerin kabarmaya başlaması, bundan sonraki günlerde yaşanabilecek don olayları korku yaratıyor. (14.03.2010)

   

       

* Kıraman Köyü'nden Ali Yardımcı Vefat Etti

Kıraman Köyü'nden Mehmet oğlu Ali Yardımcı vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Kıraman Köyü'nde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (14.03.2010)

* İstiklal Marşı’nın Kabulünün 89. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü Ayrancı’da da kutlandı.

Ayrancı Belediye Düğün Salonu’nda yapılan ve İlçe Protokolü, Resmi Kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile öğrencilerin katıldığı toplantıda günün anlamını belirten konuşmalar ve slayt gösterisi yapılırken, Ayrancı genelinden öğrencilerin katılımı ile yapılan “İstiklâl Marşı’nın Tamamını Ezbere Güzel Okuma” yarışması finali de yapıldı. Yarışma Finaline 5 öğrenci katılırken 2 Anasınıfı öğrencisi de yarışma dışı olarak İstiklâl Marşı’nı ezbere okudular.  

Yarışma’da Ayşe Küçüktürk birinci olurken katılan öğrencilere ödülleri ilçe protokolü tarafından verildi. Ayrıca, Yarışmaya katılan 5 öğrenci ile 2 Anasınıfı öğrencisi Dernek Başkanımız Necibe Güngör tarafından Hediye Çeki ile ödüllendirildi. (12.03.2010)

     

     

     

* “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Yarışması Karaman Elemeleri Yapıldı

Kırsal alanda yaşayan ve çiftçilikle uğraşan kadın çiftçilerimizin sosyal aktivitelerini artırmak, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek ve tarımsal eğitim çalışmalarının sonuçlarını görmek amacıyla Karaman İl Tarım Müdürlüğü’nce düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” adlı bilgi yarışmasının yedincisi  Karaman’da yapıldı.

İl Tarım Müdürü Hikmet DOĞRU’nun açılış konuşmasının ardından yapılan yarışmada, Fatma SEVİMLİ ve Kezban KARAEL’den oluşan Ayrancı ekibi üçüncü olurken, Merkez İlçe Morcalı Köyü ekibi birinci, Merkez İlçe Göçer Köyü ekibi ikinci oldu.

İl birincisi olan yarışmacılar 26.05.2010 tarihinde Konya İlinde düzenlenmesi planlanan Bölge Yarışması’nda Karaman’ı temsil edecek. Bölge Yarışması’nda birinci olan yarışmacı grup da Kırşehir’de düzenlenecek olan Türkiye birinciliği Final Yarışması’na katılacak. (11.03.2010)

     

* Ramazan GÖKYEL Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup İstanbul'da ikamet eden Hasan oğlu Ramazan Gökyel vefat etmiştir. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra İstanbul'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (11.03.2010 Kaynak: Neriman ÇOĞAN)

* Sn. Hayri Delice'nin Gönderdiği Fotoğraflar, Fotoğraf Galerisi'ne Eklenmiştir. (10.03.2010)

* İlçe Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Dernek Başkanımız Necibe GÜNGÖR’ün de katıldığı, İlçe Milli Eğitim Danışma Kurulu’nun 2. dönem toplantısı Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Okul Müdürleri, Öğrenci, Resmi Kurum ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcilerinin katılacağı toplantıda Milli Eğitim faaliyetleri ve okulların sorunları görüşüldü.

Toplantıda görüşülen konulardan Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ve Öğrenci Yurdunda kurulan kütüphanelerin yeni kitap ve malzeme ihtiyaçları için tüm hemşerilerimizin desteklerini bekliyoruz.  (09.03.2010)

* Ayrancı-Erdemli Karayolu'nun Yenileme ve Onarımı İhalesi Yapıldı

Ayrancı'nın Akdenize doğrudan ulaşımını sağlayan ancak güzergahı ve ağır araçların kullanımı nedeniyle sık sık bozulmaya maruz kalan Ayrancı-Erdemli Karayolunun Yenileme ve Onarımı işinin ihalesi Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü Tarafından bugün yapıldı. İşin tahmini tamamlanma süresinin yer tesliminden itibaren 130 gün olacağı öğrenilmiştir. (08.03.2010)

* 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

* Ayrancı Belediyespor: 4 - Esnaf Barışspor: 3

Hafta sonunda yapılan maçlarla devam eden Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, 17. hafta maçında kendi sahasında Esnaf Barışspor'u 4-3 yendi. (08.03.2010)

* Kavaközü Köyü'nden Döndü ULUER Vefat Etti

Kavaközü  Köyünden Muhittin Uluer'in eşi Döndü Uluer vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Kavaközü köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.03.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Hüyükburun Köyü’nden Fatma KASAPÇOPUR Vefat Etti

Hüyükburun Köyünden Cuma eşi Fatma KASAPÇOPUR vefat etti. Cenazesi bugün öğleden önce Hüyükburun köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.03.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı’ya Kız Meslek Lisesi

Karaman Milletvekili Lütfi ELVAN, Milli Eğitim Bakanı hemşerimiz Nimet BAŞ ÇUBUKÇU’nun da katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nca  2010 yılında Karaman’a yapılacak yatırımlar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yatırım programında Ayrancı’ya Kız Meslek Lisesi kurulmasının da bulunduğunu açıkladı.

Öte yandan, Ayrancı Çok Programlı Lisesi arkasında inşa edilmekte olan Kız Öğrenci Yurdu inşaatı da devam ediyor. (03.03.2010)

* Böğecik'ten Nazmi Tığlı Vefat Etti

Böğecik köyü'nden Eşe oğlu Nazmi Tığlı vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:30'da Böğecik köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.03.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Süleymanhacıspor: 2 - Ayrancı Belediyespor: 2

Hafta sonunda yapılan maçlarla devam eden Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, 16. hafta maçında deplasmanda Süleymanhacıspor ile 2-2 berabere kaldı. (02.03.2010)

* Ayrancı ÇPL Badminton Takımı İl Birincisi Oldu

Ayrancı Çok Programlı Lisesi Badminton takımı Karaman'da düzenlenen Gençler Kız-Erkek Badminton İl Birinciliği müsabakalarında birinci oldu. Başarılı sporcu öğrencilerimiz Ali TOSUNTAŞ, Selim MİTİL, Okan CAN, Eren AKDENİZ, Yunus KARA, Deniz ÖRENTEPE, Burcu AKDENİZ, Elif ÖZYİĞİT, Fatma İBİLİ ve Merve İÇEL, Okul Müdürü Murat KUVVETLİ ve Beden Eğitimi Öğretmenleri Uğur ŞAHİN nezaretinde Ayrancı Kaymakamı Ahmet ÖZKAN ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet YALVAÇ'ı ziyaret ettiler.

 İl Birincisi olan Ayrancı Çok Programlı Lisesi Badminton Takımımız Aksaray'da düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası müsabakalarında İlimizi temsil edecek. Genç sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. (01.03.2010)

* Hasan Akkaya Vefat Etti

Aslen Ayrancı'lı olup Karaman'da ikamet eden, Yüksel Akkaya'nın oğlu Hasan Akkaya (17) geçirdiği ani rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti. Cenaze bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Cami'den kaldırıldı. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (01.03.2010)

* Ayrancı'da Hırsızlık Girişimi

Dün gece Küçük Sanayi Sitesi'ndeki Veyis Gökbudak'a ait Oto Yedek Parça dükkanına girerek hırsızlık girişiminde bulunan 3 kişi emniyet güçleri tarafından malları kamyona yüklerken yakalandı. (01.03.2010)

* Muazzez Başlamış Vefat Etti.

Geçtiğimiz Aylarda Ağızboğaz köyü yakınlarındaki demiryolu hemzemin geçidinde meydana gelen kazada oğlu Mesut Başlamış hayatını kaybederken, kendisi de ağır şekilde yaralanan Muazzez Başlamış vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ayrancı Merkez cami'den kaldırılacaktır. Ayrancının tanınan kişilerinden merhum Raşit Gülsem'in kızı ve merhum Mehmet Başlamış'ın eşi olan değerli hemşerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (27.02.2010)

Not: Değerli büyüğümüzün de yer aldığı bir  [ilkokul fotoğrafı] daha önce fotoğraf galerimizde yayınlanmıştı.

* Yağmur Yağışı

Önceki gece ve dün gündüz aralıklarla yağan yağmurda Ayrancı Merkez'de metrekareye yaklaşık 7 kg yağmur düştü. (27.02.2010)

* Eski Ayrancılılardan Rasim Demirbolat Vefat Etti

Aslen Ayrancılı olup Karaman'da ikamet eden, Abdülvefi oğlu Rasim Demirbolat vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Karaman Yeşil Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (27.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun

Tüm hemşerilerimizin mübarek Mevlit Kandilini kutlar, hayırlara vesile olmasını dileriz. (25.02.2010)

* Ağızboğaz Köyü'nden Ayşe Çekmece Vefat Etti

Ağızboğaz Köyü'nden Halil İbrahim Çekmece'nin eşi, Ayşe Çekmece (82) vefat etti. Cenazesi bugün saat 11.00'de Ağızboğaz köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.02.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Kısa Süreli Yağmurdan Sonra Gökkuşağı Görünümü

Bugün ikindi saatlerinde yağan kısa süreli yağmurdan sonra gökyüzünde oluşan iki katlı gökkuşağı hoş bir görüntü oluşturdu. (24.02.2010)

   

* Lodosun Kırdığı Ağaç Masanın Üzerine Düştü

Geçtiğimiz günlerde etkili olan kuvvetli lodosda İnönü mevkiinde kırılan bir ağacın piknik alanına yapılan bir masanın üzerine düşerek saplanması ile bir kaza ucuz şekilde atlatılırken, ilginç bir görüntü oluştu. (24.02.2010)

   

* Barajda Su Seviyesi Yükselmeye Devam Ediyor.

   

* Ayrancıspor Maça Çıkmayarak Hükmen Mağlup Oldu

Karaman Amatör Küme Maçlarının 15. haftasında lider Akın Gençlikspor ile yapacağı maça çıkmayan Ayrancı Belediyespor 3-0 hükmen mağlup oldu. (22.02.2010)

* Yağmur Yağışı

Baharın habercilerinden ilk cemrenin havaya düşmesi ve ılık rüzgarların devam etmesi ile ısınan hava dün gündüz ve akşam saatlerinde kısa sürelerle az da olsa yağan yağmur hissedilen hava sıcaklığını düşürdü. Ayrancı merkezde metrekareye 2-3 kg yağış düştü. (22.02.2010)

* Kavuklar Köyü'nden Ramiz Serpek Vefat Etti

Kavuklar Köyümüzden Abidin oğlu Ramiz Serpek vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Kavuklar köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (22.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* "Baraj ve İnönü Fotoğrafları" Fotoğraf Galerisi'ne Eklenmiştir.

* Kıraman köyü'nden Kazım Duymaz Vefat Etti

Kıraman Köyümüzden İsa oğlu Kazım Duymaz Vefat Etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Kıraman köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (21.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Hışılayık Kanalının temizlenmesi ve ılık Hava Nedeniyle Baraja Su Girişi Arttı.

Ilık rüzgarların etkisiyle yüksek kesimlerdeki karların erimesi ve Ayrancı barajına su desteği sağlayan Hışılayık Kanalının temizlenmesi ile baraja su girişi arttı. Koca Dereden saniyede üçbin litre civarında bir su girişi görülürken, barajda biriken su hacminin yedi milyon metreküpü geçtiği öğrenildi. (20.02.2010)

     

* Sabaha karşı yağan kısa süreli yağmur havayı serinletti.

Bir kaç gündür mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen hava sıcaklığı, bugün sabaha karşı yağan kısa süreli yağmur ile biraz azaldı. Gün içinde zaman zaman parçalı bulutlu, zaman zaman açık bir hava yaşandı. (19.02.2010)

* Ayrancı'nın İçme Suyuna Takviye

Ayrancı'nın içme suyuna takviye amacıyla iller bankası desteği ile Ayrancı'da vurulan sondajların ikincisinde su bulundu. İller Bankası ekiplerince İstasyon mevkiinde Toprak Mahsulleri Ofisi arazisine yakın bir yerde yapılan sondaj çalışmasında 200 metre derinliğe kadar inildiği ve saniyede 15 litre civarında su buluduğu öğrenildi.

Ayrıca, geçtiğimiz yıllarda çok büyük bir bölümü tamamlandıktan sonra istimlak ve güvenlik sorunları nedeniyle duraklayan Hışılayık'tan içme suyu getirilmesi projesinde yaşanan yasal sorunların sonuçlanması ile bu projenin de tamamlanabilir hale geldiği ve projenin ikmal işinin İller Bankası kredisi ile Ayrancı Belediyesi tarafından ihale edilerek tamamlanacağı öğrenildi. (17.02.2010)

   

* TMO Ayrancı'dan Hububat Satışına Başladı

Yaklaşan yeni hasat sezonu öncesinde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından stoklardaki hububatların satışına başlanması ile Ayrancı'daki silo ve nodalarda depolanan buğdaylarında nakline başlandı. Nakliyat firması yetkilisi ile yapılan görüşmede bu aşamada 3500 ton buğdayın Mersin Limanı'na nakliyesinin yapıldığı, önümüzdeki günlerde tekrar yapılacak ihale ile nakliyenin devam edeceği öğrenildi. (17.02.2010)

 

* Ereğli Yolu Üzerindeki Demiryolu Hemzemin Geçidinde Güvenlik Önlemleri Artırıldı.

Ayrancı-Ereğli yolu üzerinde, geçmişte bazı can kayıplı kazaların da yaşandığı Ağızboğaz köyümüz yakınlarındaki demiryolu hemzemin geçidinde kazalara karşı güvenlik önlemleri artırıldı. Yapılan çalışma ile hemzemin geçidin, reflektörlerle donatılmış otomatik tam bariyerli hale getirildiği, ışıklandırma ile de görüş imkanının artırıldığı görüldü. Alınan ilave önlemler ile yaşanan kazaların son bulmasını dileriz. (15.02.2010)

 

 

* Kuvvetli Lodos Etkili Oluyor

Hafta sonundan beri etkili olan kuvvetli lodos hava sıcaklığını oldukça yükseltti. Bu arada, biriken karlarla tıkanmış olan Hışılayık kanalının D.S.İ. ekipleri tarafından temizlenmesinden sonra, yüksek kesimlerdeki karların erimeye başlaması ile Ayrancı Barajına su girişi devam ederken, barajda biriken suyun yaklaşık 7 milyon metreküpü bulduğu öğrenildi. (14.02.2010)

* Ayrancı Belediyespor: 1 - Özel İdarespor: 4

Hafta sonunda yapılan maçlarla devam eden Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, 14. hafta maçında kendi sahasında Özel İdarespor'a 4-1 yenildi. (14.02.2010)

* Uğur Erel İstanbul'da Vefat Etti

Aslen Divle (Üçharman) - Ağızboğaz Köylerinden olan, Ereğli Eski Belediye Başkanlarından ve Konya eski Milletvekillerinden  Merhum Rasim EREL'in oğlu Uğur EREL İstanbul'da Vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.02.2010 Kaynak: Sn. Muzaffer ÖZEL)

* Ambar Köyü'nden Talip Atilla Vefat Etti

Ambar Köyü'nden Mehmet oğlu Talip Atilla vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ambar Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Dede Mahalle'den Mahir UYAR Vefat Etti

Dede Mahalle'den (Balcı) Mehmet oğlu, Mahir UYAR Vefat etmiştir. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ayrancı-Merkez Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet,  dernek üyelerimizden olan eşi Zübeyde UYAR ve kurucu üyelerimizden kızı Hatice UYAR KARACA ile tüm yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.02.2010)

* Karaman Belediyespor: 8 - Ayrancı Belediyespor: 0

Hafta sonunda yapılan maçlarla devam eden Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, 13. hafta maçında deplasmanda Lider Karaman Belediyespor'a 8-0 yenildi. (08.02.2010)

* Kuvvetli Lodos Karları Eritiyor

Dün akşamdan beri kuvvetli esen lodos karları hızla eritirken, hava açık olmasına rağmen hissedilen sıcaklık da oldukça düştü. Ulaşım ve günlük yaşam bu kez de kuvvetli rüzgar ve hızla eriyen kar nedeniyle oluşan çamurdan olumsuz etkilendi. (08.02.2010)

* Yeni Mahalle'den Emine Tülüoğlu Vefat Etti

Yeni Mahalle'den Memiş eşi Emine Tülüoğlu vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Merkez Cami'den kaldırılacaktır. Merhumeye  Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Dede Mahallesi'nden Mehmet KELEŞ Vefat Etti

Aslen Dokuzyol köyümüzden olup, Ayrancı'da Baraj Yolunda ikamet eden Mehmet oğlu Mehmet KELEŞ vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Merkez Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (07.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Kar Yağışı Durdu, Soğuk Hava Etkili Oluyor

Geçtiğimiz hafta ortasında etkili olan kar yağışı hafta sonuna doğru yerini açık bir havaya bıraktı. Gündüzleri kısmen erimeye başlayan kar geceleri yaşanan oldukça soğuk havada donarak sokaklarda buzlanmaya neden oluyor. Köy yollarında da aynı şekilde görülen buzlanma özellikle yüksek ve yokuşlu kesimlerde ulaşımı güçleştiriyor. Bu arada, yağan karın erimesi ve öncesindeki yağmurla Ayrancı Merkezde metrekareye düşen yağış yaklaşık 15 kg oldu. (06.02.2010)

* Üçharman Köyü'nden Mustafa GEZ Vefat Etti

Üçharman Köyü'nden Hasan oğlu Mustafa GEZ vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazından sonra Ereğli Ulu Camii'den kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Kar Yağıyor

Hafta sonundan beri etkili olan ve dün gece oldukça şiddetlenen rüzgarla, gece kısa bir süre hafif şekilde yağmur atıştırdı. Rüzgarın etkisini yitirmesi ve yağmurun ardından sabah erken saatlerde başlayan kar 1-2 saat süreyle sıkı şekilde yağıp yerleri kapatırken, Ayrancı merkezde kar kalınlığı 10 santimetreyi aştı. Öğle saatlerinde kar nispeten daha ince şekilde yağmaya devam ediyor. (03.02.2010)

* Dokuzyol Köyü'nden Mehmet Ali Candan Vefat Etti.

Aslen Dokuzyol Köyü'nden olup Ayrancı'da ikamet eden ve Kahvehane işleten, Kazım oğlu Mehmet Ali CANDAN (44) vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Dokuzyol köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.02.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Belediyespor: 2 - Güneyyurt Belediyespor: 5

Hafta sonunda yapılan maçlarla devam eden Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, 12. hafta maçında kendi sahasında Güneyyurt Belediyespor'a 5- 2 yenildi. (01.02.2010)

* Küçükkoraş Köyü'nden Mahmut Bulut Vefat Etti

Küçükkoraş köyü'nden Hacı oğlu Mahmut BULUT vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Karaman Yeşil Cami'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.01.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Kar Yağışı Yetersiz Kaldı

Önceki gün başlayan ve dün de zayıf olarak aralıklarla yağan yılın ilk karı yetersiz kaldı. Yağışın az olması nedeniyle fazla tutmayan kar, sıcaklığın oldukça düşük olmasına rağmen kısmen eridi. Bugün nispeten açık ve yağışsız bir hava yaşanmasına rağmen gündüz bile sıfırın altındaki değerlerle ölçülen soğukta oluk ve çatılardan akarken donan sular buz sarkıtlar oluşturdu. (26.01.2010)

* Ayrancı Nüfusu Azalmaya Devam Ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 31.12.2009 tarihi itibariyle nüfus sayısı bilgileri açıklandı. Açıklanan verilere göre Ayrancı'nın nüfusu azalmaya devam ederken, 2008 yılında 2,590 olan merkez nüfusu 2,490'a, 10,199 olan toplam nüfusu 9,869'a düştü. (26.01.2010)

Ayrancı ve Köylerinin Nüfus sayıları ve değişimler.

Yıllara Göre Nüfus Sayıları

Yıllara Göre Değişim.

 

2009 Yılı

2008 Yılı

2007 Yılı 

2000 Yılı 

 2008 => 2009

 2007 => 2008

2000 => 2007

2000 => 2008

2000 => 2009

Ayrancı

2.490

2.590

2.679

3.153

-100

-89

-474

-563

-663

Ağızboğaz

373

380

378

410

-7

2

-32

-30

-37

Akpınar

241

249

253

227

-8

-4

26

22

14

Ambar

627

662

679

2.021

-35

-17

-1.342

-1.359

-1.394

Berendi

836

894

953

958

-58

-59

-5

-64

-122

Böğecik

291

282

287

362

9

-5

-75

-80

-71

Buğdaylı

109

115

139

147

-6

-24

-8

-32

-38

B.Koraş

202

201

209

253

1

-8

-44

-52

-51

Çatköy

321

333

347

351

-12

-14

-4

-18

-30

Dokuzyol

359

375

386

435

-16

-11

-49

-60

-76

Hüyükburun

206

215

226

299

-9

-11

-73

-84

-93

Kale

133

137

140

170

-4

-3

-30

-33

-37

Karaağaç

281

301

317

344

-20

-16

-27

-43

-63

Kavaközü

317

314

312

234

3

2

78

80

83

Kavuklar

162

174

164

327

-12

10

-163

-153

-165

Kayaönü

494

525

537

562

-31

-12

-25

-37

-68

Kıraman

835

844

852

938

-9

-8

-86

-94

-103

K.Koraş

237

242

276

326

-5

-34

-50

-84

-89

Melikli

275

258

256

319

17

2

-63

-61

-44

Pınarkaya

390

404

434

475

-14

-30

-41

-71

-85

Saray

200

196

205

242

4

-9

-37

-46

-42

Üçharman

300

313

358

411

-13

-45

-53

-98

-111

Yarıkkuyu

190

195

207

248

-5

-12

-41

-53

-58

TOPLAM

9.869

10.199

10.594

13.212

-330

-395

-2.618

-3.013

-3.343

* Kazım Karabekirspor: 2 - Ayrancı Belediyespor: 1

Hafta sonunda yapılan maçlarla devam eden Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, ikinci yarının ikinci maçında deplasmanda Kazım Karabekirspor'a 2-1 yenildi. (25.01.2010)

* Ayrancı'ya Yılın ilk Karı Yağıyor.

Günlerdir beklenen ancak her sabah güneşli bir havayla uyandığımız Ayrancı'ya yılın ilk karı bugün yağdı. Sabaha karşı hafif ve sulu şekilde başlayan kar yağışı önceleri pek tutmazken, sabah saatlerinde tekrar başlayan kar çatılar ile beton ve ıslak olmayan zeminleri örtmeye başladı. Öğle saatlerinde hava kapalı ve kar yağışı hafif şekilde devam ediyor. Hava sıcaklığı da düştü. (25.01.2010)

* Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı bir kıraathanede toplantı düzenleyerek Belediyenin çalışmaları ve projeleri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. (21.01.2010)

* Çiftçilere Ödenecek Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Listeleri Askıya Çıktı

Çiftçi kayıt Sisteminde kayıtlı bulunan çiftçilere ekilen ürünlere göre ödenecek mazot ve kimyevi gübre ile toprak analizi desteklemelerine ilişkin listeler mahalle ve köy muhtarlıklarında 18-28 Ocak 2010 tarihleri arasında askıda kalacak. Hak sahiplerinin askı süresinde listeleri inceleyerek, eksiklik veya yanlışlık görürlerse İlçe Tarım Müdürlüğü'ne müracaat etmeleri gerekmektedir. (19.01.2010)

* Yağmur Yağışı aralıklarla hafif şekilde görülüyor.

Mevsim normallerine göre yüksek olduğu görülen sıcaklıkla dün sisli ve kapalı bir hava etkili olurken aralıklarla yağan yağmurda  Ayrancı Merkezde metrekareye yaklaşık 6 kg yağış düştü. Bugün de kısmen kapalı ve soğuk olmayan hava etkisini sürdürüyor. Öğle saatlerine kadar Yağış görülmedi. (19.01.2010)

* Küçükkoraş Köyü'nden Hatice ÜNAL Vefat Etti

Küçükkoraş Köyü'nden Hüseyin eşi Hatice ÜNAL Vefat Etti. Cenazesi Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.01.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Belediyespor İkinci Yarıya Galibiyetle Başladı

Hafta sonunda yapılan maçlarla ikinci yarısı başlayan Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, ikinci yarının ilk maçında Sudurağı Gençler Birliği'ni kendi sahasında 4-3 yendi. (17.01.2010)

* Ayrancı'da Satranç Turnuvası Düzenlendi.

Ayrancı Belediyesi'nin girişimiyle Ayrancı'da Satranç Turnuvası Düzenlendi. Türkiye Satranç Federasyonu gözetiminde, 12 Yaş altı ve 12 Yaş ve Üzeri Bayanlar ve Erkekler olmak üzere dört kategoride düzenlenen yarışma Ayrancı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Pansiyonu'nda yapıldı. (17.01.2010)

* Hava Kapalı, Yağış Az.

Havanın soğuması ile aralıklarla yağışlı hava etkili oluyor. Dün günboyunca aralıklarla yağan yağmurla, Ayrancı Merkezde metrekareye yaklaşık 5 kg yağış düştü. (16.01.2010)

* Kayaönü Köyü'nden Fevzi ÖZYİĞİT Vefat Etti.

Kayaönü Köyü'nden Ahmet oğlu Fevzi ÖZYİĞİT vefat etti. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (15.01.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Değişken hava şartları sürüyor. Hava soğuk ve Kapalı, yağış yetersiz.

Dün şiddetli rüzgarla gelen soğuk ve kapalı havanın etkisiyle öğlen saatlerinde kısa bir süre yağmur yağdı. Yağmurun ardından kesilen rüzgarla bugün hissedilen soğuk azalıp hava biraz açılırken yine öğlen ve akşam saatlerinde kısa sürelerle yağmur görüldü. (12.01.2010)

* Ağızboğaz Köyü'nden Hasan TÜRKOĞLU Vefat Etti.

Ağızboğaz köyü'nden Ali İhsan oğlu hasan TÜRKOĞLU vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.01.2010 Kaynak: Verilen Sela)

* Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Ayrancı’da Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi.

Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasının ancak yerel potansiyelin harekete geçirilmesi yoluyla başarılabileceği düşüncesiyle, Konya ve Karaman illerimizin kalkındırılması amacıyla kurulan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) yürütmekte olduğu Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı hakkında Ayrancı’da Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi. 

Ayrancı Hükümet Konağı Toplantı Salonu'nda dün yapılan toplantıya Yerel Yönetim ve Kamu Kurum Temsilcilerinin yanısıra Muhtarlar, Oda, Birlik ve Kooperatifler ile Derneğimizin katıldığı toplantıda Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ve Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanacak projelere sağlanabilecek destekler konusunda bilgi verildi. (08.01.2010)

* Üçharman Köyü'nden Mehmet KÜTAHYA Vefat Etti.

Üçharman köyünden Zeki oğlu Mehmet KÜTAHYA vefat etmiştir. Cenazesi bugün İstanbul'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.01.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Dede Mahalle'den Hasan SÜRMECİ Vefat Etti

Dede Mahalleden (Koca) Ömer SÜRMECİ'nin oğlu Hasan SÜRMECİ Veat etmiştir. Cenazesi yarın Cuma namazından sonra Ayrancı'dan  kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (07.01.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Üçharman (Divle) Köyü'nden Meryem HAYTA Vefat Etti

Üçharman Köyünden Mevlüt eşi Meryem HAYTA vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (07.01.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Kıraman Köyü'nden Ahmet PARLAR Vefat etti

Kıraman köyümüzden Ali oğlu Ahmet PARLAR vefat etti. Cenazesi yarın Kıraman Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (05.01.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Belediyespor ilk Yarının Son Maçında Galip

Karaman Amatör Küme'de mücadele eden Ayrancı Belediyespor, ilk yarının son maçında kendi sahasında Sağlıkspor'u 5-1 yendi. Ayrancı Belediyespor bu sonuçla ilk yarıyı 7 puanla 7. sırada tamamladı. (04.01.2010)

* Aslen Ayrancılı olan Hatice ÜNLÜ Ereğli'de Vefat Etti.

Eski Ayrancılılardan olan merhum Habibullah eşi Hatice ÜNLÜ vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ereğli Ulucamii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (04.01.2010 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Barajına Su Girişi Devam Ediyor

Kış henüz etkisini göstermezken güneyden esen ılık rüzgarların etkisiyle özellikle gündüzleri adeta bahar havası yaşanırken Ayrancı barajına saniyede üçbin litrenin üzerinde su girişi devam ediyor. Bu arada, yağışlı günlerin ardından ısınan havada bolca bulunan mantar piknikçilerin sofralarını süslüyor. (03.01.2010) 

* Karaağaç Köyü'nden Arife BAYTOK vefat etti

Karaağaç Köyü'nden Mustafa eşi Arife BAYTOK vefat etti. Cenazesi öğle namazından önce Karaağaç köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.01.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Belediyespor, deplasmanda Esnaf Barışspor'a 3-2 yenildi

Ayrancı Belediyespor, pazar  günü oynanan Karaman Amatör Küme sekizici hafta maçında Esnaf Barışspor'a deplasmanda 3-2 yenildi.(29.12.2009)

* Ulu Mahalle'den Mehmet ERDEN vefat etti

Geçtiğimiz yıllarda Ayrancı Belediyesi'ne ait soğukhava Deposu'nda bekçilik yapmakta iken emekli olan, Ulu Mahalle'den Ömer oğlu Mehmet ERDEN (64) vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez  Camii'den kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakılarına sabır ve başsağlığı dileriz. (29.12.2009 Kaynak: Verilen Sela)

Daha Yeşil Bir Ayrancı için…

Ayrancı’da bugüne kadar yapılan ağaçlandırma çalışmalarına haberdar olduğumuz ölçüde katkıda bulunmaya çalışan Derneğimizce, bu kez Ayrancı’da belirlenecek bir alanın ağaçlandırılmasına doğrudan öncülük edilmesi düşünülmektedir. Ancak, dernek imkanlarımızın kısıtlı olması nedeniyle bu düşüncemiz ancak Ayrancısever hemşerilerimizin katkılarıyla gerçekleşebilecektir.

Yıllar öncesine ait ekli fotoğraflarda görüleceği gibi, büyüklerimizin başlattığı yerden biz devam edelim. Tüm Ayrancılıların hayallerindeki Daha Yeşil Bir Ayrancı için, tüm hemşerilerimizin ağaçlandırma çalışmalarımıza katılım ve katkılarını bekliyoruz.

                                                                         

* Büyükkoraş köyü'nden Raziye ÇATIKKAŞ vefat etti

Büyükkoraş köyü'nden Arif ÇATIKKAŞ'ın eşi Raziye ÇATIKKAŞ vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Ereğli'de kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (26.12.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Melikli Köyü'nden Arzu IŞIK Vefat Etti

Melikli Köyü'nden (Küçük) Ali eşi Arzu IŞIK vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Ayrancı Merkez Camii'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.12.2009)

* Ayrancı Belediyespor : 6 - Süleymanhacıspor: 3

Ayrancı Belediyespor, hafta sonunda oynanan Karaman Amatör Küme yedinci hafta maçında Süleymanhacıspor'u 6-3 yenerek bu sezonki ilk galibiyetini aldı. (22.12.2009)

* Kar kendini Gösterdi

Dün öğleden sonra başlayan ve gece de aralıklarla devam eden yağmurda Ayrancı merkezde metrekareye yaklaşık 20 kg yağış düştü. Gece yağmurla karışık olarak hafif şekilde yağan ve çiçek ve ağaçların üstünde az da olsa kendini gösteren kar sabah erkenden eridi. (22.12.2009)

* Yağmur Yağıyor

Şiddetli rüzgarın durmasının ardından hava sıcaklığının da düşmesi ile bugün öğleden sonra başlayan yağmur akşam saatlerinde devam ediyor. (21.12.2009)

* Derneğimizden Kaymakam Ahmet ÖZKAN’a Ziyaret

Askerlik nedeniyle izine ayrılan Kaymakam Ali KARAKAYA’nın yerine vekaleten atanan yeni Kaymakamımız Ahmet ÖZKAN’ın göreve başlaması nedeniyle, Dernek yöneticilerimiz tanışma ve hoş geldin ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sırasında Ayrancı ve dernek faaliyetlerimiz hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. (21.12.2009)

* Ayrancı Barajı’na Su Girişi Arttı

Geçtiğimiz günlerde yüksek kesimlere yağan kar ve yağmurların ardından etkili olan ve son günlerde şiddetini arttıran güneyden esen ılık rüzgarın etkisiyle Ayrancı Barajına su girişi arttı. İnönü mevkiinden geçerek Ayrancı Barajını besleyen dereden saniyede üçbin litre civarında su girişi olduğu öğrenildi. (21.12.2009)

   

* Çat Köyü Yakınlarında Ava Giden Avcı Dağda Ölü Bulundu

İlçemize bağlı Çat köyü yakınlarına arkadaşlarıyla birlikte ava giden Bünyemin Ceran (39), arkadaşlarıyla farklı yönlere dağıldıktan sonra, buluşma için kararlaştırdıkları noktaya söz verilen saatte gelmedi. Bunun üzerine kendisini aramaya çıkan arkadaşları Ceran'ı açık arazide karlar içinde buldu. Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri, Ceran'ın öldüğünü tespit etti. Kalp krizi sonucu öldüğü tahmin edilen Ceran'ın cesedi kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi için otopsi yapılmak üzere Karaman Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. (21.12.2009)

* Ağızboğaz köyü'nden Mehmet Ali TÜRK vefat etti.

Ağızboğaz köyünden Mehmet oğlu Mehmet Ali TÜRK vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 10:00'da Ağızboğaz köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (20.12.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Beklenen Yağış Görülmedi

Günlerdir etkili olan ve zaman zaman şiddetlenen rüzgarlı ve bulutlu hava beklenen yağışı Ayrancı'ya getirmezken, dün akşam saatlerinde yağan yağmurla Ayrancı merkezde metrekareye yaklaşık 2 kg yağış düştü. Yüksek kesimlerdeki köylerimize ve dağlık bölgelere kar yağdığı duyulmuş ve görülmekte iken ovalık kesimlerde henüz kar yağışı görülmedi. (19.12.2009)

* Ayrancı Ziraat Odası'ndan Üniversite Öğrencilerine Burs

Ayrancı Ziraat Odası tarafından, üye çiftçilerin çocuklarından 16 üniversite öğrencisine burs verildiği öğrenildi. Ayrancı Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman VAROL yaptığı açıklamada, oda olarak üye çiftçilerin sıkıntılarını paylaşmaya çalıştıklarını, bu kapsamda Ayrancı'nın geleceğinde söz sahibi olacak, çeşitli üniversitelerde eğitim gören ve başarılı çiftçi çocuklarından 16 üniversite öğrencisine burs verdiklerini ve bursun eğitim yılı sonuna kadar öğrencilerin hesaplarına yatırılmaya devam edeceğini belirterek öğrencilere başarılar diledi. (19.12.2009)

* Böğecik'ten Mahmut IŞIK Vefat Etti

Hemşerimiz, Ali oğlu Mahmut IŞIK vefat etmiştir. Cenazesi, bugün cuma namazından sonra Ereğli Ulu Camii'den kaldırılıp, Böğecik köyümüzde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (18.12.2009 Kaynak: Verilen Sela)

* Özel Haber: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müze Açık Mektup

Tarım ve sanayisi ile hızla gelişmekte olan ilimiz Karaman’ın temelini oluşturan tarihi, doğal ve kültürel varlıklarının tanıtılarak, turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve ekonomimize katkı sağlaması amacıyla Müdürlüğünüz ev sahipliğinde 10.12.2009 tarihinde yapılan toplantıya ilişkin haberler, ilimizdeki yerel internet haber sitelerinde yer aldı.

Anılan toplantıda ilimizdeki tarihi, doğal ve kültürel  zenginliklerimiz dile getirilirken, potansiyelimizin daha da geliştirilmesine yönelik önerileri de takdirle okuduk.

Karaman’a bağlı Ayrancı ilçemizin ve köylerinin sosyal, ekonomik, kültürel, doğal, tarihi, coğrafi, folklorik ve turizm varlıklarını ve değerlerini korumak ve geliştirmek, Yöre insanının sağlıklı, eğitimli, kültürlü, sosyal ve ekonomik yönden gelişmiş, uygar, çağdaş, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yapmak üzere kurulan derneğimiz de, ilimiz Karaman’ın stratejik kalkınma planı çalışmalarında, Kültür ve Turizm komisyonu’nda dış paydaş olarak görev almış ve bu konularda önerilerini sunmuştu.

İlimiz Karaman için bu önerilerimizden bazılarının gerçekleşmiş, doğa gezileri, yamaç paraşütü, vb. doğa sporlarının geliştirilmesi gibi bazılarının ise Ayrancı düşünülmeden de olsa, gerçekleşmesine yönelik çalışmalar yapılıyor olması bizim için sevindirici olmakla birlikte, yapılan böyle bir toplantıda Ayrancı’ya yer verilmemiş olması, açıklamalarda anılmaması da o derecede üzücüdür.

İlimiz Karaman ve ilçemiz Ayrancı’nın layık olduğu yerlere bir an önce erişebilmesi için planlı, geniş katılımlı ve özverili bir çalışmanın gerekliliğine inanıyor ve bu yönde yapılacak çalışmaları yürekten destekliyoruz.

Bu işbirliğinin Karaman ile Ayrancı arasındaki resmi bağın, “Gönül Bağı” bağlamında da geliştirilmesi yönündeki çabalarımıza büyük katkı sağlayacağı ve bu gibi çalışmaların önemli bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği inancındayız.

Saygılarımızla.

Ayrancı’yı Geliştirme ve

Güzelleştirme Derneği

* Özel Haber: Değerli hemşerimiz Sn. Besim Süleyman BAŞ’a Teşekkürlerimizle…

Ayrancı’nın yetiştirdiği ve Ayrancımıza önemli hizmetlerde bulunan değerli öğretmenimiz Besim Süleyman BAŞ yıllar süren araştırmaları sonucu hazırladığı ve yeni yayınlanan “Geçmişten Dizeler Şiirler ve Sözler” ve “Geçmişten Günümüze Konya Ereğli” adlı kitaplarının tanıtım ve dağıtımına geçtiğimiz günlerde derneğimizi ziyaret ederek başladı.

“Geçmişten Dizeler Şiirler ve Sözler” Kitabı, değerli öğretmenimizin kendisine ait veya yaşamından, çevresinden izler taşıyan, derlediği şiir, söz, fıkra ve deyimlerden oluşurken, “Geçmişten Günümüze Konya Ereğli” adlı kitap ise Ereğlili genç araştırmacılar Hasan NAR ve Gülşah KILIÇ ile birlikte Ereğli ve çevresinin tanıtımı için hazırlanmıştır. Değerli öğretmenimiz bu kitapta da Ereğli ile yakın bir kültürel geçmişi  bulunan Ayrancımızın tanıtımı ile Ereğli ve Ayrancı için yaptığı çalışmalarına yer vermiştir.

Değerli hemşerimiz Besim Süleyman BAŞ’ın, Ereğli Öğretmenevi Müdürü Bilal YALÇINKAYA ile birlikte Derneğimizi ziyareti sırasında, derneğimizin çalışmaları ve Ayrancı’nın sorunlarının yanı sıra, 24 Kasım Öğretmenler Gününde, eski bir öğrencisi ve yeğeni olan Milli Eğitim Bakanı hemşerimiz Nimet  (BAŞ) ÇUBUKÇU’nun daveti ile Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yapılan kutlamalara katılımı ve temasları değerlendirildi.

Sayın Besim Süleyman BAŞ’a, Ayrancımıza ve derneğimize katkıları nedeniyle teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

       

* Ayrancı Belediyespor Kendi Sahasında Akın Gençlikspor'a Yenildi: 2 - 6

Ayrancı Belediyespor, Cumartesi günü oynanan Karaman Amatör Küme altıncı hafta maçında Akın Gençlikspor'a kendi sahasında 6-2 yenildi.(13.12.2009)

* Melikli Köyünden Keziban IŞIK vefat etti

Melikli Köyünden Ali eşi Keziban IŞIK vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 10.00'da Melikli Köyünde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.12.2009 Kaynak: verilen sela)

* Özel İdare Spor: 4 - Ayrancı Belediyespor: 2

Ayrancı Belediyespor, haftasonu oynanan Karaman Amatör Küme beşinci hafta maçında Özel İdarespor'a 4 -2 yenildi. (07.12.2009)

* Yağmur Yağışı

Dün öğleden sonra başlayan ve sakin şekilde geceye kadar devam eden yağmurla, Ayrancı merkezde metrekareye yaklaşık 10 kg yağış düştü. (06.12.2009)

* Kıraman'dan Mehmet BOZDEMİR Vefat Etti.

Kıraman köyümüzden Halil oğlu Mehmet Bozdemir vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Kıraman köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (03.12.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Kaymakam Ali KARAKAYA Askere Gidiyor

Ayrancı Kaymakamı Ali KARAKAYA askerlik görevini yapmak üzere izine ayrıldı. Kaymakamımıza askerlik görevinde başarılar diliyoruz. (28.11.2009) 

* Dokuzyol Köyünden Makbule USTALI Vefat Etti.

Dokuzyol köyümüzden Ethem USTALI eşi Makbule USTALI vefat etmiştir. Cenazesi yarın saat 10:00'da Dokuzyol Köyünde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (28.11.2009 Kaynak: Verilen Sela)

* Hamiyet GÜLER Vefat Etti

Merhum (Hadimli) Mehmet GÜLER eşi Hamiyet GÜLER vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Merkez Cami'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (27.11.2009)

* Saray Köyü'nden Memiş GÜL Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti.

Saray köyümüzden Memiş GÜL (69) bugün sabah saatlerinde Motosikleti ile Karaman Yolu üzerindeki bir petrolden benzin alıp çıkarken İbrahim ŞİMŞEK yönetimindeki 42 V 6763 plakalı kamyon ile çarpışarak olay yerinde hayatını kaybetti.

Kazada hayatını kaybeden hemşerimiz Mehmet oğlu Memiş GÜL'ün cenazesi yarın öğle namazından önce Saray köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (25.11.2009)

* Ayrancı Belediyespor Kendi Sahasında Karaman Belediyespor'a Yenildi

Ayrancı Belediyespor, Cumartesi günü oynanan Karaman Amatör Küme dördüncü hafta maçında Karaman Belediyespor'a kendi sahasında 2-0 yenildi. Ayrancı Belediyespor geçtiğimiz hafta deplasmanda oynadığı rakibi Güneyyurt Gençlikspor'a da 4-0 yenilmişti. (22.11.2009)

* Hava ve Yağış Durumu

Güneşli ve sıcak günlerin ardından dünden itibaren serinlemeye başlayan ve bulutlanan hava, gece yağan yağmurla bugün biraz daha soğudu. Ayrancı merkezdeki ölçüm noktamızda metrekareye yaklaşık 7 kg yağış düştü. Hava bugün de kapalı ve parçalı bulutlu. (13.11.2009)

* Üçharman Köyü'nden Mustafa Karcı vefat Etti.

Üçharman köyümüzden Osman oğlu Mustafa KARCI vefat etmiştir. Cenazesi bugün Cuma namazından sonra Üçharman Köyünden kaldırılacaktır.  Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.11.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Küçükkoraş köyünden Halit Çelikel Vefat Etti

Küçükkoraş köyümüzden Hacı Kasım oğlu Halit ÇELİKEL vefat etti. Cenazesi yarın Küçükkoraş köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.11.2009 kaynak: verilen sela)

* Ayrancı'da Ağaçlandırma Çalışmaları Devam Ediyor

Ayrancı Kaymakamlığı'nca İŞKUR'un Toplum Yararına Çalıştırma Programı çerçevesinde İnönü mevkiinde sürdürülen temizleme ve yeniden düzenleme çalışmalarında temizlenen alanlara yeniden ağaç dikimi faaliyetleri sürüyor.

Dere üzerindeki köprüyü geçince sağ tarafta kalan alanda sürdürülen ağaçlandırma çalışmalarında bugün de Ayrancı Ziraat Odası tarafından temin edilen 700 adet civarında sedir ve karaçam fidanının dikimi yapıldı. Dikim çalışmalarına Ayrancı Kaymakamı Ali KARAYA, Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Ziraat Odası Yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile personeli, bazı resmi kurumların müdürleri ve personelinin yanısıra derneğimizin üyeleri ve gönüllü destekleyicileri de katıldı. 

Aynı sahada daha önce derneğimizin destekleyicilerinden olan Veli Parlar ve bazı hemşerilerimizin katkıları ile temin edilen fidanların dikimi ile başlatılan ağaçlandırma çalışmalarının sürdürüleceğini belirten proje sorumlusu Nadi Işık, ağaçlandırılacak yeni alanlar için de fidan temini konusunda destek beklediklerini söyledi. Biz de Ayrancı'nın çoraklığını bilen, bu konuda üzüntülerini ve beklentilerini her zaman dile getiren  Ayrancı ve doğasever hemşerilerimizi katkıda bulunmaya çağırıyoruz. Katkıda bulunmak isteyen hemşerilerimiz derneğimiz veya Ayrancı Kaymakamlığı ile irtibat kurabilirler. (11.11.2009)

 

       

     

         

* Sofralık Zeytin Hazırlama Teknikleri Konusunda Eğitim

İlçe Tarım Müdürlüğü'nce geçtiğimiz günlerde teorik eğitim verilen sofralık zeytin hazırlama teknikleri konusunda Ayrancılı hanımlara bu kez de uygulamalı eğitim verildi. İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde Müdür Serhat Erkmen nezaretinde yapılan uygulamada Ayrancı Ziraat Odası Başkanlığı tarafından temin edilen zeytinler, kursiyer hanımlar tarafından kırılarak veya çizilerek işlendi. İşlenen zeytinler katılımcılara hediye edilirken, İlçe Tarım Müdürü Serhat Erkmen, zeytinlerin temini için Ayrancı Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Varol'a ve kavanozların temini için Yeni Mahalle Muhtarı Hasan Hüseyin Ekinci'ye katkıları nedeniyle teşekkür etti. (10.11.2009).

   

* Kıraman'dan Zeki Halıcı Vefat Etti

Kıraman köyümüzden Faik oğlu Zeki HALICI vefat etmiştir. Cenazesi yarın öğlen Kıraman Köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (10.11.2009 kaynak: Verilen Sela)

 

* Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ölümünün 71. yılında, onun eksikliğini her zamankinden daha çok hissederek, saygıyla anıyoruz.(10.11.2009)

* Çat Köyü'nden Osman Koca Vefat Etti.

Çat köyümüzden Mustafa oğlu Osman KOCA vefat etmiştir. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Çat Köyü'nden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.11.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı'da Hırsızlık Girişimi Önlendi.

Dün gece Ayrancı Merkezde, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan kuyumcu dükkanına girmeye çalışan hırsızlar, alarmın çalması üzerine soygunu gerçekleştiremeden kaçmaya çalışırken olay yerine gelen polis ekiplerinin takibi ile üç kişi oldukları sanılan zanlılardan ikisi yakalandı. (08.11.2009)

* Kıraman'dan Zedeli Halıcı Vefat Etti.

Kıraman Köyümüzden Ali Halıcı'nın eşi Zedeli HALICI vefat etti. Cenazesi bugün öğle namazından önce Kıraman köyü'nde kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (08.11.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı Barajına Su Girişi Başladı

Geçtiğimiz günlerde yağan sonbahar yağmurlarının olumlu katkıları ile Hışılayık yeraltı kaynağından çıkan suyun artması ile Ayrancı Barajına su girişi başladı. (07.11.2009)

* Ayrancı Belediyespor Kendi Sahasında Yenildi

Ayrancı Belediyespor, Karaman Amatör Küme maçlarının ikinci haftasında Kazım Karabekir Belediyespor'a  kendi sahasında 2-1 yenildi. Her iki takımın da hazır gibi bir görüntü sergileyemediği maç, bulduğu pozisyonları değerlendiren konuk takımın üstünlüğü ile sonuçlandı. (07.11.2009)

* Halime Büyükkara Vefat Etti.

Merhum (Demirci) Durmuş Ali eşi Halime BÜYÜKKARA Ereğli'de vefat etti. Cenazesi yarın Ayrancı Merkez camiden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (05.11.2009)  

* Şiddetli Rüzgar Yağmur Getirdi

Dün gün boyunca etkili olan şiddetli rüzgarla birlikte akşam saatlerinde başlayan yağmur gece saatlerine kadar sürdü. Ayrancı Merkezde ölçüm noktamızda metrekareye 13 kg yağış düştü. Bugün gündüz ise açık, güneşli ve ılık bir hava yaşandı. (05.11.2009)

* Karaman Amatör Küme Maçları Başladı

Geçtiğimiz haftasonu başlayan Karaman Amatör Küme maçlarının ilk haftasında Ayrancı Belediyespor deplasmanda Sudurağı Gençlerbirliği Spor'la 1-1 berabere kaldı. (04.11.2009)

* Hava Durumu

Soğuk ve çok bulutlu hava dün akşama kadar etkisini sürdürürken Ayrancı merkezde son 36 saatte metrekareye düşen yağış miktarı 18 kg oldu. Soğuk havanın da etkisiyle akşam saatlerinde kar uçuşması görülürken yakın tepelerin de hafif şekilde beyazlaştığı görüldü. Bugün gündüz saatlerinde ise hava açılırken sıcaklık da biraz yükseldi. (03.11.2009)

* Vecihi Ülker ÇAĞLAR Vefat Etti.

Aslen Ayrancılı olup Aydın'da ikamet eden, merhum Hasan ÇAĞLAR'ın oğlu Vecihi Ülker ÇAĞLAR (79) vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından sonra Aydın'da kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (02.11.2009)

* Ziyaretçi Defterimizle ilgili Duyuru

Ziyaretçilerimizin görüşlerini bize iletebilecekleri yeni Ziyaret Defterimiz kullanıma açılmıştır. (01.11.2009)

* Yağışlı Hava Çiftçileri Hareketlendirdi.

Ekim zamanının gelmesi ve son günlerde görülen yağışlar çiftçilerimizi hareketlendirdi ve tarlalardaki ekim faaliyetleri yoğunlaştı. Tüm çiftçilerimize bol verimli ve bereketli bir yıl diliyoruz. (01.11.2009)

       

* Hava Durumu

Dün gece Ayrancı Merkezde metrekareye yaklaşık 5 kg yağış düştü. Soğuk ve çok bulutlu hava etkisini sürdürürken zaman zaman kısa süreli yağmur serpintileri görülüyor. (01.11.2009)

* Ambar Köyünden Tayibe GÜNDÜZ vefat etti.

Ambar köyünden Şahabettin eşi Tayibe GÜNDÜZ vefat etmiştir. Cenazesi bugün Cuma namazından sonra Ambar köyünde kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (30.10.2009)

* Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Cumhuriyetimizin İlanının 86. Yılında, Cumhuriyet Bayramımız törenlerle kutlandı. Kutlamalar sabah saat 10:00'da Atatürk Anıtı önünde yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı. İlçe Protokolü, öğrenciler ve Ayrancı halkının katıldığı törende Kaymakam Ali KARAKAYA günün önemini belirten bir konuşma yaparken, öğrenciler de Atatürk ve Cumhuriyet konulu şiirler okudu. Erkek öğrencilerin katıldığı cumhuriyet koşusunun ardından, kompozisyon yarışmaları ve koşuda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Gündüz kutlamaları öğrencilerin tören geçişleri ile son bulurken, akşam da fener alayı yapıldı. (29.10.2009)

       

* Hava Durumu

Önceki gün yağan yağmurdan sonra çok bulutlu hava etkisini sürdürürken, hava sıcaklığı da hissedilir şekilde düştü. Öğleden sonra kısa bir süre zayıf şekilde yağmur yağdığı görüldü. Bu arada yüksek kesimlerdeki köylerimize mevsimin ilk karının yağdığı duyumu alındı. (29.10.2009)

* Ayrancı Merkezde Kaza: 1 kişi Hafif Yaralandı

Ereğli'den gelip, Karaman yönüne gitmekte olan Erdem Selçukoğlu (25) idaresindeki 07 NN 597 plakalı araç, Belediye Binasının önünde caddeye çıkmakta olan Mustafa GÖNENÇ (63) idaresindeki 70 DN 021 plakalı otomobil ile çarpıştı. Cadde ortasındaki refüje de çarptığı öğrenilen 07 NN 597 plakalı otomobilde bulunan Sahire Selçukoğlu (55) hafif şekilde yaralandı. (28.10.2009)

 

* Beklenen Yağmur Gece Yağdı.

Bir süredir güneyden esen ılık rüzgarlar nedeniyle gündüzleri ılık ve kapalı hava yaşanırken, beklenen yağmur dün gece yağdı. Dün akşam geç saatlerde başlayan ve zaman zaman etkili olan yağmur sabaha kadar devam ederken, Ayrancı Merkezde metrekareye yaklaşık 25 kg. yağış düştü. Sabah saatlerinde de ılık ve bulutlu hava etkisini sürdürüyor. (27.10.2009)

* Hüseyin YAVAŞ Vefat Etti.

Hasan YAVAŞ'ın kardeşi Hüseyin YAVAŞ vefat etti. Cenazesi bugün saat 10:00'da Ereğli Fatih Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (26.10.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Ayrancı'dan bir heyet Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU'yu ziyaret etti.

Ayrancı'dan Kaymakam Ali KARAKAYA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet YALVAÇ, İl Genel Meclisi üyesi Şuayip ÖNEMLİ, Muhtarlar ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir heyetin Ankara'ya giderek Karaman Milletvekillerimiz Mevlüt AKGÜN ve Lütfi ELVAN'la birlikte, hemşerimiz olan Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU'yu ziyaret ettiği ve ziyaret sırasında Ayrancı'nın ve okullarımızın sorunlarının Bakan Nimet ÇUBUKÇU'ya iletilerek çözümleri konusunda yardım talep edildiği öğrenildi. (24.10.2009)

* Kıraman Köyünden Ali KIRAMAN vefat etti.

Kıraman Köyümüzden Veli oğlu Ali KIRAMAN vefat etmiştir. Cenazesi öğle namazından sonra Kıraman köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (24.10.2009 kaynak: Verilen Sela)

* Elektrik Tellerine Doğru Uzayan Ağaçlar Budanıyor (!)

Kış ayları yaklaşırken Ayrancı merkezde cadde ve sokaklardaki elektrik dağıtım  kablolarına doğru uzayan ağaçlar, Ayrancı Belediyesine bağlı ekipler tarafından budanıyor. Ancak, budama ve temizlik yapılırken bazı ağaçlarda budamanın amacını aşan şekilde sert  yapıldığı görüldü. (21.10.2009)

         

* İnönü'nde Ağaçlandırma Çalışmaları

Ayrancı Kaymakamlığı ile İŞKUR'un Toplum Yararına Çalıştırma Programı çerçevesinde İnönü mevkiinde sürdürülen temizleme ve yeniden düzenleme çalışmalarında temizlenen bazı alanlara yeniden ağaç dikimi yapılıyor. 

Dün yapılan dikim çalışmalarına öğrenciler, kamu çalışanları ve dernek üyelerimiz de destek verdi. (16.10.2009)

       

* Mesut Başlamış'ın Cenazesi Bugün İkindi Namazından Sonra Kaldırılacak

Dün akşamki kazada hayatını yitiren Mehmet oğlu Mesut BAŞLAMIŞ'ın cenazesi bugün ikindi namazından sonra Saray köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (16.10.2009)

* Ereğli Yolundaki Demiryolu hemzemin Geçidinde Kaza; 1 hemşerimiz hayatını kaybetti.

Bugün akşam saatlerinde (19:30 civarında) Ayrancı'dan Ereğli istikametine gitmekte olan Mesut Başlamış idaresindeki 34 DB 8730 plakalı aracın, Ayrancı-Ereğli karayolunun 17. kilometresinde, Ağızboğaz ve Böğecik Köylerimiz Yakınlarındaki Demiryolu hemzemin Geçidinde Konya-Adana seferini yapmakta olan 63014 sefer sayılı yük trenine çarpması sonucu, sürücü Mesut Başlamış (55) olay yerinde hayatını kaybetti.

Araçta bulunan Canan Başlamış (58), Muazzez Başlamış (80) ve Nuriye Serin (71) ağır şekilde yaralanırken, Hamza Saraylı ise  yaralanmadan kurtuldu. Kaza sırasında araçta bulunan aslen Ayrancılı olup İstanbul'da ikamet eden hemşerilerimizden Nuriye Serin Ereğli Devlet Hastanesi eski başhekimi, hemşerimiz Anıl Serin'in annesi; Muazzez Başlamış teyzesi; Canan Başlamış teyzesinin kızı; hayatını kaybeden Mesut Başlamış ise teyzesinin oğludur.

Kazada yaralanan hemşerilerimize acil şifalar; hayatını kaybeden hemşerimize ise Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. (15.10.2009)

* Ekrem DELİCE Konya'da Vefat Etti.

Aslen Ayrancılı olup Konya'da ikamet eden Fevzi oğlu Ekrem DELİCE vefat etti. Cenazesi öğle namazından sonra Konya'dan kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (13.10.2009)

* Üçharman (Divle) köyünden Muhammet MERT Motosiklet Kazasında Hayatını Kaybetti.

Dün akşam saatlerinde, Üçharman (Divle) köyünde Mehmet oğlu Muhammet MERT (19) seyir halindeyken motosikletinin kontrolünü kaybetmesi sonucu düşerek başından yaralandı. Karaman Devlet hastanesine kaldırılan Muhammet MERT'in kurtarılamayarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Cenazesi bugün öğle namazından önce Üçharman (Divle) köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.10.2009)

* Kıraman'dan Mustafa HALICI Vefat Etti.

Kıraman köyü'nden Hamza oğlu Mustafa HALICI vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğle namazından önce Kıraman köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (12.10.2009 kaynak: Verilen Sela)

* İl Sağlık Müdürlüğü'nden Kan Bağışı Kampanyası

İl Sağlık Müdürlüğü'nce il genelinde başlatılan kan bağışı kampanyası kapsamında sağlık ekiplerince bugün Ayrancı'da, pazaryeri girişinde, Şehitler Parkı önünde kan bağışları kabul edildi.

Katılımın beklenen ölçüde olmadığı öğrenilen kampanyanın değişik merkezlere gidilerek sürdürüleceği öğrenildi. (09.10.2009)

 

* İlçe Tarım Müdürlüğü'nden Sofralık Zeytin İşleme Teknikleri Konusunda Eğitim

Ayrancı İlçe Tarım Müdürlüğü'nce önümüzdeki hafta içinde Ayrancı'da yaşayan bayanlara yönelik olarak Yeşil ve Siyah zeytinin işlenerek sofralık zeytin hazırlanması konusunda uygulamalı eğitim verileceği öğrenildi. Eğitime katılmak isteyen bayanların gerekli malzemelerin temini için İlçe Tarım Müdürlüğü'ne önceden müracaat etmeleri gerekmektedir.(08.10.2009)

* Karaman Belediye Başkanı'nın Eşinden Derneğimize Davet

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'nun eşi Hilal Uğurlu, Karaman'da hayır işlerine yönelik konularda  faaliyet gösteren derneklerin yöneticilerine yönelik olarak düzenlediği toplantıya dernek yöneticilerimizi de davet etti.

Kale Restorant'da yapılan toplantıda, yardım faaliyetlerine yönelik konularda görüş alışverişinde bulunuldu. (06.10.2009)

* Ambar Köyü'nden Mehmet Atilla Vefat Etti.

Ambar Köyümüzden Hasan Hüseyin oğlu Mehmet Atilla (82) vefat etmiştir. Cenazesi öğle namazından sonra Ambar köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (06.10.2009 Kaynak: Verilen Sela)

* Tarım İl Müdürlüğü’nce Yürütülen Tarımsal Projeler Ayrancı'da Değerlendirildi

İlimizde Tarım İl Müdürlüğü’nce yürütülen tarımsal projeleri, bu projelerin aşamalarını görmek ve yapılan çalışmaları değerlendirmek, yapılması gereken yeni çalışmalar ve projelerle ilgili de görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Tarım Müdürü Hikmet Doğru’nun başkanlığında Şube ve İlçe Müdürlerinin katılımı ile 3. dönem toplantısı Ayrancı’da yapıldı.

Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru’nun başkanlığında Şube ve İlçe Tarım Müdürlerinin hazır bulunduğu dönem toplantısında, İlçe Tarım Müdürleri ilçelerinde yürüttükleri tarımsal projeler ile yaptıkları tarımsal çalışmalar hakkında bilgi verdiler. İlçe Tarım Müdürlüklerinin yaptığı çalışmaların Şube Müdürlüklerince değerlendirilmesinin ardından Ayrancı İlçe Tarım Müdürü Serhat Erkmen tarafından Ayrancı ilçesi tarımsal yapısı, İlçe Tarım Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar ile yapılması planlanan çalışmalar hakkındaki sunumunu yaptı. Sunumun ardından İl Tarım Müdürü Hikmet Doğru yaptığı konuşmada, “İl Tarım Müdürlüğü olarak yoğun ve özveriyle yürüttüğümüz eğitim ve yayım çalışmalarının neticesinde hayvancılık, yem bitkileri, sertifikalı tohumluk ve fidan, kooperatif, kırsal kalkınma  yatırımlarının desteklenmesi, hayvan hastalıkları ile mücadele, zirai mücadele, kontrol ve denetim hizmetlerinde ülke ortalamasının üzerinde bir başarı elde edilmiştir. İl Müdürlüğü olarak programlı çalışmalarımızın gerçeklemesindeki sağlanan bu başarının yanında, Şube ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından İlimiz tarımının gelişmesi, çiftçilerimizin karşılaştığı sorunların aşılması ve geçmiş yıllardaki çalışmalarda edinilen tecrübelerimiz ışığında dünya tarımındaki gelişmeler yakından takip edilerek öncelikle ilimize getirilerek uygulanmasının sağlanması çok önemlidir. Şube ve İlçe Müdürlerimizin ilimizdeki çiftçilerimizin alışkanlıklarını yıkarak tarımdaki yeni gelişmeleri benimsetmek suretiyle birim alandan daha fazla ürün elde etmelerini sağlamak ve ekonomiye olan katkılarını arttırmak en önemli görevlerimizdendir” dedi. (05.10.2009)

* Ağızboğaz Köyü'nden Harun Civcik Vefat Etti.

Ağızboğaz köyümüzden Osman oğlu Harun Civcik vefat etmiştir. Cenazesi yarın saat 9:00'da Ağızboğaz köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

* Akpınar Köyü'nden Rukiye YEŞİLKAYA Vefat Etti

Aslen Akpınar köyümüzden olup Ereğli'de ikamet eden, Hüseyin Yeşilkaya eşi Rukiye Yeşilkaya vefat etti. Cenazesi bugün saat 10.00'da Ereğli'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (26.09.2009 kaynak: Verilen Sela)

* 2009-2010 Öğretim Yılı Törenle Başladı

İlköğretim ve Lise öğrencilerimiz için 2009-2010 Öğretim yılı bugün başladı. Öğretim yılının başlangıcı nedeniyle Ayrancı YİBO bahçesinde yapılan törene öğrenci ve öğretmenlerimiz ile ilçe protokolünün yanısıra dernek yöneticilerimiz, bazı resmi kurum temsilcileri ve öğrenci velileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını Ayrancı YİBO Müdür yardımcısı Salih ERDAL yaparken, Ayrancı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kısa bir süre önce atanan Hüseyin SEKMAN konuşmasında yeni öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, eğitime katkı veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.

İlçe Kaymakamımız Ali KARAKAYA da yaptığı konuşmada öğrenci ve öğretmenlerimize başarı dilerken, öğrenci velilerimizi de öğretmenlerimizle daha sıkı iletişim ve işbirliği içinde olmaya çağırdı. Kaymakam Ali KARAKAYA konuşmasında Ayrancı YİBO bahçesinde İlçemiz Özel İdaresi'nin katkılarıyla yapılmakta olan Anaokulu inşaatının en kısa zamanda bitirilerek Kasım ayında hizmete açılacağının ve Ayrancı ÇPL bahçesinde temeli atılan Kız Öğrenci Yurdu için de Milli Eğitim Bakanlığı'nca 2 milyon TL tutarında ödenek ayrıldığının da müjdelerini verdi.

Son sınıf öğrencilerinin, ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerine "hoşgeldiniz" çiçeklerini verip kutlamalarının ardından, okunan şiirler ve öğrencilerin hep birlikte okudukları öğrenci andı ile tören sona erdi. 

Biz de yeni öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz için başarılı, devletimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. (24.09.2009)

           

* Kıraman'dan Emine ÇAT Vefat Etti

Kıraman köyümüzden Mehmet kızı, Salih ÇAT eşi Emine ÇAT (88) vefat etmiştir. Cenazesi bugün ikindi namazından sonra Kıraman köyünden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.09.2009 kaynak: verilen sela)

* Musa Mahalle'den Halide ELVAN Vefat Etti.

Musa Mahalle'den, Dursun kızı, İbrahim Elvan eşi Halide ELVAN vefat etmiştir. Cenazesi yarın öğle namazından önce Orta Mahalle'den kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (23.09.2009 kaynak: verilen sela)

* Kavuklar köyü'nden Veli CEBER Vefat Etti.

Aslen Kavuklar Köyümüzden olup İstanbul'da ikamet eden Halil oğlu Veli Ceber vefat etti. Cenazesi yarın saat 9:00'da Kavuklar köyünden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (21.09.2009 Kaynak: Verilen Sela)

* Ramazan Bayramımız Kutlu Olsun

Mübarek Ramazan ayını ardından bir bayrama daha eriştik. Tüm hemşerilerimize Sağlıklı ve mutlu nice bayramlar dileriz. (20.09.2009)

* Derneğimizin Yardım Organizasyonları Sürüyor.

Özellikle Ramazan ayı ile birlikte başlayan ve okulların açılmasının yaklaşması ile yoğunlaşan yardım organizasyonlarımız hızla devam ederken, Dernek merkezimiz ve yönetimimizde hoş bir yoğunluk yaşanıyor. Hayırsever hemşerilerimiz, dost ve akrabalarımız tarafından sağlanan yardımların olabildiğince en ihtiyaçlı kişilere ulaştırılabilmesi için yoğun ve titiz bir çaba sarfediliyor.

Okulların açılması yaklaşırken, hayırsever hemşerimiz Sn. Mehmet SANDAL'ın 15 adet öğrencinin tüm okul kıyafetlerini temini ve 2 öğrencimize eğitim yardımı projesi için bilgiler kendisine ulaştırılıp, gönderilen kıyafetlerin öğrencilere dağıtımı yapılırken, bazı hemşerilerimizin katkıları ile 10'dan fazla çocuğumuzun ayakkabı, önlük, vb. ihtiyaçları karşılandı.

Bu arada İstanbul'daki Ayrancılılar Derneği'nin Ayrancılı öğrencilere burs temini çalışmalarının duyurulması ile Ayrancı çevresinden yoğun taleplerin toplanması ve yönlendirilmesinin organizasyonuna da katkımızı sürdürdük.

Son günlerde eğitime yönelik faaliyetlerde yoğunlaşan yardım organizasyonlarımızın yanı sıra, Ramazan ayı başında Ankara'dan Nail DEMİRCAN ve Ereğli'den isminin açıklanmasını istemeyen hemşerilerimiz tarafından gönderilen 100'den fazla erzak paketinin dağıtımı yapılırken, yine isminin açıklanmasını istemeyen bazı hayırsever hemşerilerimizin gönderdiği ayni veya nakdi yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması Ramazan boyunca sürdü.

Tüm bu gibi yardım organizasyonlarımızda karşılaştığımız yoğun talepler karşısında, gerek kendi kısıtlı imkanlarımız, gerekse hayırsever dost ve hemşerilerimizin katkıları maalesef yetersiz kalmaktadır. Hep birlikte, daha fazlasını yapabilmek için tüm hemşerilerimizin katılım ve katkılarına ihtiyaç vardır. Yardımda bulunan tüm hayırsever hemşerilerimize ve dağıtım organizasyonlarına katkıda bulunan tüm üye ve gönüllülerimize teşekkür ederiz. (19.092009)

* Kavuklar Köyü'nden Halil KULBAK Vefat Etti.

Kavuklar köyü'nden, zaman zaman Ayrancı'da Kaysı Kurusu alımı yaptığı öğrenilen Ahmet oğlu Halil KULBAK (70) vefat etmiştir. Cenazesi öğle namazından sonra Kavuklar Köyünde kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. (19.09.2009 Kaynak: Verilen Sela)

* İnönü Çevresi Piknik Alanı Olarak Düzenleniyor

Ayrancı Kaymakamlığı'nın Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) katkısı ile hazırladığı toplum yararına çalıştırma programları kapsamındaki projelerle bir yandan işsizlere geçici de olsa bir iş sağlanıyor, bir yandan da İnönü mevkiinde dere kenarındaki alanlar temizlenip düzenlenerek, yapılan rekreasyon çalışmaları ile piknik alanı olarak düzenleniyor.

İnönü mevkii, bir yandan kuraklık, bir yandan bakımsızlık ve kötü kullanım nedeniyle geçmiş yıllardaki yeşillik ve canlılığını yitirmiş olmasına rağmen, halen de özellikle bahar ve yaz aylarında Ayrancı içi ve çevresinden gelen piknikçilerin ilgisini çekiyor. Bu yüzden, Kaymakam Ali KARAKAYA önderliğinde, İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programları'nı da değerlendirerek, bu alanın Ayrancı'ya tekrar kazandırılması ve verimli hale getirilmesi için çalışma başlatıldı.

Başlatılan çalışmalarda öncelikle kuru ağaç ve çalılıklar sökülüp temizlenirken, yapılacak dekoratif köprüler, kameriyeler ve oturma yerleri için de hazırlıklar sürüyor. Kaymakam Ali KARAKAYA da DSİ 42. Şube Müdürü Mustafa CERAN, Müdür Yardımcısı Eyüp ASLAN ve Şef Mehmet ÖZKAN ile birlikte yapılan çalışmaları yerinde incelerken, tarafımıza da yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. (16.09.2009)

* Atatürk Caddesi Asfaltı Yenilendi

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Karaman-Ereğli karayolunun Ayrancı şehir geçişi kısmını (Atatürk Caddesi) da kapsayan kısmında asfalt kaplaması yapılarak yolun bozulan kısımları yenilendi. Önceki asfaltın çökme, dağılma ya da düzensiz yama kaplamaları ile bozulan kesimleri tüm olarak yapılan yeni kaplama ile düzeltilirken, yeni dökülen kaplama malzemesinin henüz sıkışmamasından kaynaklanabilecek kaydırma, tozuma veya taş sıçramasına karşı dikkatli olunmasında yarar görülmektedir. (14.09.2009)  

* Yağışlı Hava Ayrancı'ya Ulaştı.

Yurt genelinde etkili olan yağışlı hava bugün sabahtan itibaren Ayrancı'yı da etkisine aldı. Sabah erken saatlerde başlayan yağmur aralıklarla ve hafif şekilde öğlene kadar devam ederken, Ayrancı merkezde metrekareye düşen yağış miktarı 7 kg'a yaklaştı. Öğleden sonra az bulutlu bir hava görülürken hava sıcaklığı hissedilir şekilde azaldı. (12.09.2009) 

* 7 Köyümüzün Sulama Projeleri için İller Bankası’nca Kaynak Sağlandı.

İlimizde tarımda son yıllarda yaşanan kuraklık ile birlikte su tasarrufu ve verim artışı sağlayacak sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ederken, konuyla ilgili bir açıklama yapan Karaman Milletvekili Lütfi Elvan; İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından, İl Özel İdaresince belirlenen ve aralarında ilçemize bağlı 7 köyümüzün de bulunduğu 30 köye sulama projeleri için köy başına 41.900 TL olmak üzere, 2009 yılı için toplam 1.257.000. TL’ lik kaynak sağlandığını; bu ödeneklerin Köylere Hizmet Götürme Birlikleri eliyle yapılacak ihalelere göre kullanılacağını belirtti.

Açıklamada 2008 yılında da İller Bankası Genel Müdürlüğünce İlimiz merkez ve ilçelerine bağlı 25 köyün sulama projeleri için (her köy için 39.000 TL. olmak üzere) toplam 975.000 TL’lik kaynak sağlanarak bu projelerin gerçekleştirildiği ve 2009 yılında yapılacak olan bu 30 köyümüzün sulama projelerinin bitirilmesi ile birlikte köylerimizdeki sulama problemleri bir hayli giderilmiş olacağı belirtildi. (11.09.2009)